Magazyn niemieckiego potentata e-handlu w Gardnie koło Gryfina rozpoczyna działalność. Po roku budowy nowe centrum dystrybucyjne właśnie opuściła pierwsza paczka. Trafi do jednego z 21 milionów klientów Zalando w Europie.

Zalando to gigantyczna platforma modowa, specjalizująca się w sprzedaży odzieży i obuwia. Swoją główną siedzibę ma w Berlinie. W sierpniu ubiegłego roku potentat e-handlu rozpoczął budowę nowego centrum logistycznego na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W Gardnie koło Gryfina powstał magazyn o powierzchni 130 tys. metrów kwadratowych. Jego pierwszy etap budowy zakończył się w tym miesiącu.

Docelowo zatrudnią tysiąc osób
Tak jak zapowiadano, wraz z końcem lata z drugiego międzynarodowego centrum logistycznego Zalando wysłano też pierwszą paczkę.

- Z niecierpliwością czekaliśmy na wysyłkę pierwszej paczki z centrum dystrybucyjnego w Gardnie koło Gryfina. Do tej fazy projektu przygotowywaliśmy się z niezwykłą starannością. Wiemy, jak ważnym aspektem jest dla naszego partnera obsługa klienta końcowego – mówi Grzegorz Warzecha, Site Manager Fiege Gardno w Gryfinie.

Firma Fiege, która jest całkowitym dostawcą usług logistycznych dla Zalando zapowiada, że w środkowej fazie inwestycji docelowo zatrudni tysiąc osób. Na początku jednak, jak czytamy w przesłanej informacji prasowej, centrum będzie obsługiwane przez niewielki zespół pracowników, których celem będzie dostosowanie procesów sprzedażowych pod zamówienia klientów, a także zatrudnianie nowych pracowników.Pełna automatyzacja za rok
Regularna praca w Zalando rozpocznie się jesienią 2018 roku, kiedy większa część centrum logistycznego będzie oddana do użytku, a obsługa zostanie w pełni zautomatyzowana. Latem 2019 roku planowane jest osiągniecie pełnej pojemności inwestycji.

- Polski rynek e-commerce jest jednym z najszybciej rozwijających się w całej Europie. Centrum logistyczne w Gardnie koło Gryfina jest dla nas bardzo istotną inwestycją, dzięki której będziemy mogli sprawniej realizować większą liczbę zamówień dla klientów z wszystkich 15 rynków, na których Zalando jest aktywne, a zwłaszcza z Polski, Skandynawii oraz Niemiec. Jesteśmy dumni, że już po roku od daty rozpoczęcia budowy, możemy obsłużyć pierwszego klienta – komentuje Giuseppe Tamola, Country Manager Zalando na Polskę, Włochy oraz Hiszpanię.

W październiku ruszy także centrum logistyczne Amazon, które wybudowano w Kołbaskowie koło Szczecina. To z kolei amerykański gigant handlu internetowego. Inwestycja w Kołbaskowie jest czwartym w Polsce centrum logistyki e-commerce Amazon. Jego pracownicy będą odbierać, pakować i wysyłać do klientów niewielkie przedmioty, takie jak książki, sprzęt elektroniczny czy towary konsumpcyjne. We wtorek po obiekcie oprowadzono dziennikarzy.