Przy ul. Bronowickiej na Gumieńcach staną trzy budynki wchodzące w skład kompleksu biurowego Fregata. Pierwszy biurowiec powinien być gotowy w 2023 r. Inwestorem jest spółka NBQ Realizacje, a za komercjalizację odpowiada firma Colliers.

 

Inwestycja zostanie zrealizowana na działce tuż przy dworku z XIX-wieku i przylegającym do niego parku ze starodrzewem przy ul. Husarów (w czasach PRL był tam PGR). Łączna powierzchnia biurowa nowego kompleksu będzie wynosić 15,6 tys. mkw. Największy będzie biurowiec A – 5,9 tys. mkw, budynek B będzie oferował 4,08 tys. mkw, a biurowiec C – 5,62 tys. mkw. Obok zaplanowano parking na 265 miejsc, z 4 stanowiskami do ładowania samochodów elektrycznych.

Proekologicznych rozwiązań będzie więcej. Budynki mają uzyskać certyfikat BREEAM na poziomie Very Good, co potwierdzi, że zostały zbudowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Zaprojektowano m.in. nowoczesne rozwiązania sanitarne zmniejszające zużycie wody i energii. Na terenie kompleksu posadzonych będzie 80 drzew oraz powstanie rozbudowane zaplecze dla rowerzystów z 80 zadaszonymi miejscami postojowymi, prysznicami i szatniami.

Za komercjalizację Fregaty, czyli podpisanie umów z najemcami, odpowiadać będzie Colliers – znana firma doradcza na rynku nieruchomości. Z przygotowanych z jej udziałem raportów wynika, że Szczecin jest jedną z najszybciej rozwijających się aglomeracji w Polsce.

– Inwestorzy doceniają atrakcyjną lokalizację miasta, które położone jest w bezpośredniej bliskości ważnych węzłów komunikacyjnych, zapewniając dogodny transport nie tylko drogowy, ale również kolejowy, wodny czy lotniczy. Rozwinięte możliwości komunikacyjne Szczecina wpływają również na dużą dostępność talentów na rynku pracy, co ma niebagatelne znaczenie dla firm i stanowi jedną ze składowych decyzji o ulokowaniu siedziby lub oddziału właśnie tutaj – mówi Hubert Filipczak, senior associate w Dziale Powierzchni Biurowych w Colliers.

Lokalizacja kompleksu biurowego Fregata przy ul. Bronowickiej ma zapewnić dobrą komunikację zarówno z centrum Szczecina, jak i z Berlinem (bliskość DK13).