IMGW-PIB prognozuje, że rozproszona smuga zanieczyszczeń pojawi się nad Niziną Szczecińską w środę 28 lipca, w godzinach 7-9 rano. Po drodze z zachodu Niemiec koncentracja zanieczyszczeń powinna ulec znacznemu zmniejszeniu i częściowemu „wypłukaniu” przez deszcze.

Do wybuchu i pożaru w parku przemysłowym Chempark w Leverkusen doszło we wtorek ok. godziny 10. Jedna osoba zginęła, a 16 zostało rannych. Zapaliły się zbiorniki z paliwem, nad miastem pojawiły się kłęby dymu. Mieszkańcy otrzymali zalecenia, aby pozostać w domach, zamknąć okna i wyłączyć urządzenia wentylacyjne.

Pożar udało się ugasić po godzinie 13. Niemiecka straż pożarna przeprowadziła wstępne badania, które nie wskazują na skażenie powietrza zagrażające życiu i zdrowiu.

Smugi zanieczyszczeń przesuwają się na wschód, ulegając po drodze stałemu rozproszeniu. IMGW-PIB informuje, że stale monitoruje poziom skażenia i będzie informować o szczegółach w kolejnych komunikatach.

„Zanieczyszczenie nie jest obecnie widoczne na zdjęciach satelitarnych, ponieważ w rejonie zdarzenia panuje duże zachmurzenie. W godzinach wieczornych powinny być dostępne obrazy z czujnika TROPOMI z satelity Sentinel-5P, który służy badaniu składu chemicznego atmosfery” – czytamy w komunikacie IMGW-PIB.

AKTUALIZACJA 28.07, godz. 9.30: Jak podaje IMGW ogólnodostępne dane monitoringu zanieczyszczeń w Europie na tę chwilę nie wskazują na pojawienie się zanieczyszczeń wywołanych wczorajszym pożarem w w Leverkusen. Na zdjęciach satelitarnych również nie widać niczego niepokojącego. Wczorajszy przelot satelity Sentinel-5P, wyposażonego w czujnik do monitorowania składu chemicznego atmosfery, miał miejsce mniej więcej w czasie dogaszania pożaru (od 13:23 do 13:33 czasu lokalnego). Na produktach satelitarnych nie widać żadnego nietypowego śladu w atmosferze, jeżeli chodzi o zawartość NO2, CO i aerozolu absorbującego. Jak pokazują prognozy trajektorii cząstki, czyli przemieszczania się powietrza, powietrze znad rejonu pożaru górą kieruje się bardziej na północ, w kierunku Bałtyku, a to oznacza, że powinno ominąć Polskę.