Szczecińska Energetyka Cieplna informuje, że z kranów może popłynąć zielona woda. Nie ma powodu do obaw, ale spożywanie takiej wody nie jest wskazane.

 

Akcję barwienia wody w sieci ciepłowniczej na zielono Szczecińska Energetyka Cieplna prowadzi od początku września br. Ma to pomóc zlokalizować trudne do wykrycia miejsca przecieków.

– Widocznym efektem ewentualnych nieszczelności infrastruktury ciepłowniczej może być jasnozielony kolor wody w instalacji ciepłej wody użytkowej, w mieszkaniach lub lokalach użytkowych – wyjaśnia Danuta Misztal, Główny Specjalista ds. Marketingu i Komunikacji w Szczecińskiej Energetyce Cieplnej.

Do barwienia wody wykorzystywana jest Fluoresceina RM 200%, środek powszechnie stosowany w ciepłownictwie do detekcji wycieków, ale także w diagnostyce medycznej.

– Na zastosowanie tego barwnika posiadamy zgodę Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie – zaznacza Misztal. – Zapewniamy, że środek barwiący, w stosowanych przez SEC stężeniach jest bezpieczny dla środowiska naturalnego oraz dla ludzi i zwierząt, i nie wpłynie negatywnie na pracę urządzeń wodociągowych. Nie zaleca się jednak takiej wody wykorzystywać do celów spożywczych, a w przypadku stwierdzenia zabarwienia wody wodociągowej prosimy o natychmiastowy kontakt z SEC pod numerem telefonu 993 lub z Biurem Obsługi Klienta pod numerem telefonu: 91 450 99 99. Za utrudnienia związane z barwieniem wody uprzejmie przepraszamy.