W podpisaniu umowy wzięli udział przedstawiciele Grupy Azoty oraz Hyundai Engineering, czyli wykonawca inwestycji Polimery Police. Warta blisko 6 miliardów złotych inwestycja ma powstać w ciągu trzech lat.

Polimery Police w 2022 roku. Instalacja umocni pozycję Zakładów Chemicznych Police  

Podpisana umowa dotyczy inwestycji Polimery Police, czyli budowy zapowiadanego od kilku lat, nowego kompleksu petrochemicznego, składającego się z pięciu podprojektów. Hyundai Engineering zaprojektuje i wybuduje w Policach: instalację do odwodornienia propanu, instalację do wytwarzania polipropylenu, system konfekcjonowania, magazynowania i spedycji polipropylenu oraz terminal przeładunkowy. Całość ma być gotowa w ciągu trzech lat, a całkowity szacowany budżet wynosi ok. 1,5 miliarda euro.

- Realizacja tej strategicznej inwestycji to ważne wydarzenie zarówno dla grupy kapitałowej Grupa Azoty, jak i dla polskiego przemysłu chemicznego. Uruchomienie projektu Polimery Police będzie oznaczało istotną, strategiczną dywersyfikację naszego biznesu o perspektywiczny i silnie rozwijający się rynek tworzyw sztucznych, zwłaszcza polipropylenu – mówił podczas uroczystości Prezes Grupy Azoty dr Wojciech Wardacki.

Inwestycja ma poprawić rynkową pozycję Grupy Azoty oraz udział spółki w segmencie tworzyw sztucznych. - Cieszę się, że do realizacji inwestycji udało nam się pozyskać jako generalnego wykonawcę firmę Hyundai, wiarygodnego partnera, lidera branży konstrukcyjnej, firmę z ogromnym doświadczeniem w realizacji projektów na tak dużą skalę – mówił Wardacki.  

Na koniec sierpnia 2019 roku planowane jest podpisanie umów kredytowych, które umożliwią rozpoczęcie prac ziemnych i budowlanych kompleksu w I kw. 2020 roku. Inwestycja ma ruszyć w roku 2022.

Jarosław Kaczyński chwali inwestycję i współpracę z Koreą Południową

Wydarzenie w Policach było ważne nie tylko z punktu widzenia gospodarki, ale i polityki. W uroczystościach podpisania umowy wzięli udział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, ambasador Korei Południowej Mira Sun, przedstawiciele rządu, samorządu, związkowcy oraz duchowieństwo, w tym arcybiskup Andrzej Dzięga Metropolita Szczecińsko-Kamieński.

Prezes PiS zabrał głos: - Jestem rad, że mogę uczestniczyć w uroczystości będącej początkiem czegoś bardzo ważnego, poważnej inwestycji na przeszło miliard euro. To zapewni przemysłowi potrzebne produkty, które musiały być zakapowane z zewnątrz. To wydarzenie, które wpisze się w historię stosunków polsko-koreańskich, to będzie dobra i równa współpraca dwóch odległych geograficznie, ale mających ze sobą wiele wspólnego narodów – mówił Jarosław Kaczyński.