Z reguły kierowcy cenią sobie jak najnowsze pojazdy. To nie tylko bezpieczeństwo, ale też wygoda wynikająca z wielu elektronicznych udogodnień, a także technologicznych usprawnień. Nowe samochody mogą być szybsze, bezpieczniejsze, bardziej wydajne i łatwiejsze w obsłudze. Natomiast nie bez powodu ogromną popularnością cieszą się auta zabytkowe, tzw. oldtimery. Klasyczny rocznik, rozpoznawalna karoseria, dźwięk silnika – to wszystko pozwala przenieść się kilkadziesiąt lat wstecz i poczuć nostalgię. Mówi się także, że starsze samochody posiadają duszę oraz są stworzone staranniej. Na polskich drogach jeździ wiele aut z żółtymi tablicami. Czym są oldtimery i czy warto wykupić ubezpieczenie auta zabytkowego? Sprawdźmy.

Auto zabytkowe – jakie warunki muszą zostać spełnione?

Oczywiście nie każdy stary samochód jest automatycznie zakwalifikowany jako zabytek. Musi spełnić określone warunki, które definiuje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych). Jakie są to warunki?

  • Pojazd ma ponad 25 lat,

  • Produkcja tego konkretnego modelu została zakończona co najmniej 15 lat temu,

  • Posiada minimum 75% oryginalnych części (niewymienionych),

Są oczywiście wyjątki. Jeśli auto brało udział w wydarzeniach historycznych, może zostać uznane za zabytkowe bez spełniania warunku o częściach oryginalnych. Jeśli spełnia te założenia, pojazd można wpisać do rejestru zabytków lub centralnej ewidencji dóbr kultury.

Należy rozróżnić samochód zabytkowy od historycznego, ponieważ są to dwa różne pojazdy. Samochód historyczny to każde auto mające ponad 40 lat lub co najmniej 25 lat z potwierdzeniem od rzeczoznawcy. Co różni samochód zabytkowy od historycznego? Zabytek posiada żółte, dedykowane tablice rejestracyjne.

auto zabytkowe oc

Masz oldtimera? Wykup ubezpieczenie starego samochodu

Chociaż auto zabytkowe niewątpliwie jest specjalnym uczestnikiem ruchu drogowego, obowiązują go takie same prawa. Dotyczy to nie tylko przepisów, ale też wymogów dotyczących ubezpieczenia. Jeśli kierowca chce poruszać się zabytkowym autem po drogach publicznych, a nie tylko trzymać je w garażu i pielęgnować, musi wykupić ubezpieczenie auta zabytkowego. Jest jednak pewna różnica między ubezpieczeniem aut zwykłych oraz tych o statusie zabytku. Auto zabytkowe OC może posiadać w charakterze krótkoterminowym i nie ma konieczności ciągłości polisy. Jak wiadomo, posiadacze standardowych samochodów muszą zachować tę ciągłość, przedłużając ubezpieczenie OC co roku, przed datą wygaśnięcia (najczęściej automatycznie).

Mając zabytkowe auto, można wykupić OC krótkoterminowe, np. z okazji wyjazdu na zlot. Takie ubezpieczenie trwa 30 dni, więc nie przepłacamy za okres bezczynności. Jednak samo znalezienie polisy nie jest łatwe – ubezpieczenie auta zabytkowego to rzadkość w ofercie ubezpieczycieli. Oferują je takie zakłady ubezpieczeń jak np. Compensa. Trudno więc znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC z uwagi na niewielki wybór. Najlepiej zdecydować się na skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, która wskaże wszystkie dostępne oferty OC dla aut zabytkowych. Porównaj ceny i okres ubezpieczenia, a następnie wykup OC na zabytek i jedź na zlot!

Dodatkowo zobacz ranking ubezpieczeń OC na akademii mfind - https://www.mfind.pl/najtansze-oc-ranking/