Każdy samochód musi mieć sprawne oświetlenie, gdyż stanowi ono obowiązkowy element wyposażenia pojazdu. Wyróżniamy różne typy żarówek samochodowych, które stosowane są w naszych samochodach.

Przepisy ruchu drogowego mówią jasno, że przez cały rok każdy kierowca ma obowiązek poruszać się z włączonymi światłami. Rodzaj zastosowanego oświetlenia zależny jest od warunków na drodze, a ciągłe używanie świateł wpływa na żywotność żarówek oraz układów zasilania. Z tego względu wielu kierowców montuje światła do jazdy dziennej, w które starsze modele samochodów nie są wyposażone. Każdy właściciel samochodu prędzej czy później musi zmierzyć się z wymianą przepalonej żarówki, dlatego warto mieć przy sobie zapasowy zestaw. W zależności od marki pojazdu wyróżniamy różne rodzaje żarówek samochodowych.

Światła mijania i światła drogowe

Przez całą dobę każdy kierowca powinien mieć włączone światła mijania. Często zastępowane światłami drogowymi stanowią podstawowe wyposażenie każdego pojazdu. Światła drogowe, potocznie nazywane długimi, mogą być używane od zmierzchu do świtu, jeśli nie oślepiają innych uczestników ruchu drogowego. W reflektorach głównych najczęściej montowane są żarówki halogenowe oznaczone literą H. Dzięki zastosowanemu halogenowi jesteśmy w stanie uzyskać mocne białe światło, które doskonale oświetla drogę. W tego typu reflektorach stosowane są różne żarówki, najczęściej spotyka się modele: H1, H4 oraz H7. Rzadziej montowane są typy: H2, H9, H11, H15, HB3 czy HB4. Najpopularniejsze (H1 i H7) stosowane są w światłach zarówno w światłach mijania i światłach drogowych. H7 to nieco ulepszona wersja H1 i ten typ jest najpopularniejszy. Obie mają podobną wydajność na poziomie 350–550 godzin pracy.

Światła ksenonowe

Żarówki ksenonowe przez wielu kierowców uznawane są za pewnego rodzaju prestiż. Nie mają one klasycznego żarnika, światło wytwarzają elektrody, które wykorzystują duże napięcie. Dzięki temu ksenony są dużo trwalsze, a ich żywotność sięga nawet 3000 godzin. Ksenony w porównaniu do żarówek halogenowych wypadają lepiej także pod względem barwy. Dają jaśniejsze światło, a zarazem pobierają mniej prądu. Jedynym minusem ksenonów jest cena oraz to, że ich wymiana często może być bardzo skomplikowana. Droższe są też części konstrukcyjne, dlatego ten rodzaj oświetlenia stosowany jest w nowszych samochodach. Żarówki ksenonowe oznaczane są literą D. Najpopularniejsze modele to: D2R, D2S oraz D1S.

Pozostałe oświetlenie

W samochodach stosuje się też wiele innych żarówek. W przypadku świateł przeciwmgielnych z przodu najczęściej montuje się modele: H3, H4, H11 oraz H15. Z tyłu natomiast stosowany jest model P21W o mniej skomplikowanej budowie, obsługujący też często kierunkowskazy i światła cofania. Jeśli chodzi o kierunkowskazy, wiele zależy od koloru klosza, gdyż przezroczysty klosz wymaga żarówki o barwie żółtej, oznaczonej symbolem PY21W.

W przypadku świateł pozycyjnych stosuje się żarówki 5-watowe W5W z przodu i P5W z tyłu pojazdu. Podświetlenie tablicy rejestracyjnej możliwe jest dzięki żarówce W5W lub C5W. Każdy z tych modeli można nabyć w sklepie z żarówkami samochodowymi iParts.

Podczas zakupu warto dokładnie sprawdzić rodzaj zastosowanych żarówek w samochodzie, które przewidział producent. W takim wypadku nie warto eksperymentować, gdyż zamiast H7, nie zamontujemy H4, czy nawet zbliżonego modelu H1. Kupując żarówki. możemy wybrać dowolnego producenta, jednak tutaj warto zaufać sprawdzonym markom. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nowy produkt będzie pasował do naszego pojazdu, a co najważniejsze posłuży nam przez długie lata.