Jedno z najnowocześniejszych centrów szkoleniowych w Europie – Vulcan Traning & Consultancy rozszerzyło spektrum swojej działalności i prowadzi kilkuetapowe szkolenia z pracy na wysokości. Pozwalają one zdobyć certyfikaty niezbędne do bezpiecznej pracy na mocowaniach linowych. Zainteresowanie jest bardzo duże. Dotychczasowe specjalizacje ośrodka również dynamicznie się rozwijają.

Szkolimy ludzi nie po to, by „wysłać ich do pracy”, a po to, by „bezpiecznie wracali do domu”

W maju 2020 minęły dwa lata od uruchomienia centrum Vulcan Traning & Consultancy przy ul. Ludowej 8C w Szczecinie. To czas aktywnej działalności i budowania rozpoznawalności na całym świecie. Każdego miesiąca setki osób szkolą się w nowoczesnej hali edukacyjnej wybudowanej na terenach dawnej Stoczni Szczecińskiej.

– Już kilka miesięcy po starcie wprowadziliśmy szkolenia Basic Safety Training akredytowane przez GWO, czyli Global Wind Organisation. Z biegiem czasu uzupełniliśmy je o Basic Technical Training, a w ostatnich tygodniach o moduły Advanced Rescue Training oraz nowy projekt IRATA, czyli Industrial Rope Access Trade Association. Zaczynaliśmy od trzech szkoleń w akredytacji OPITO, a obecnie mamy ich ponad 50 w akredytacji OPITO, GWO i IRATA. Nasza kadra zwiększyła się z czterech osób do ponad dwudziestu najlepszych szkoleniowców w Polsce – mówi Artur Ambrożewicz, Prezes Zarządu Vulcan Traning & Consultancy.

Klientami centrum treningowego Vulcan to potentaci branży Oil&Gas oraz Wind ze wszystkich kontynentów na świecie. Korzystają z oferty spełniającej najsurowsze normy OPTIO. To szkolenia niezbędne w branżach offshore Oil&Gas i Wind oraz kursy z dostępu linowego i radzenia sobie w ekstremalnych sytuacjach.

– Polacy stanowią 1/3 wszystkich techników wiatrowych na świecie. Nasza wiedza, mentalność i chęć do działania bardzo odpowiada firmom działającym w tym segmencie. Szkolimy ludzi nie po to, by wysłać ich do pracy, a po to, by bezpiecznie wracali do domu – dodaje Prezes Zarządu Vulcan Training & Consultancy.

Po tym szkoleniu praca na wysokości przestaje być straszna!

Nowy teatr treningowy pozwala na prowadzenie zaawansowanych szkoleń niezbędnych do uzyskania certyfikatu IRATA. Tytuł ten jest przepustką do bezpiecznej pracy na wysokości z użyciem lin. – Szkolenia przewidziane są nawet dla osób, które dotychczas nie miały do czynienia z pracą na wysokości. Zaczynamy od nauki wiązania supłów po przechodzenie przez punkty zawieszone na różnych wysokościach. Szkolenie sukcesywnie wzbogacane jest o coraz trudniejsze manewry. Kończymy podstawowym ratownictwem, a następnie przechodzimy na kolejne etapy i bardziej skomplikowane zadania – wyjaśnia Tomasz Idziak, instruktor pracujący w Vulcan Traning & Consultancy

W hali treningowej znajdują się belki z rozwieszonymi linami. Uczestnicy szkoleń trenują manewry na wysokościach. Uczą się również przemieszczania się, chodzenia po drabinach na dużej wysokości czy pokonywania krawędzi na płaszczyznach przypominających dachy o różnym poziomie stromości.

– Uczymy nie tylko techniki, ale i ratownictwa. Żeby pracować na wysokości, musimy mieć dużą wiedzę techniczną, ale nie można pomijać informacji związanych z ratownictwem. Osoby, które ukończą szkolenie IRATA, mogą pracować nie tylko w branżach offshore win czy oil&gas, ale znajdą też zatrudnienie podczas prac czyszczących czy zabezpieczających wysokie budynki czy instalacje PV na dachach budynków. Po takim kursie można też pracować na stadionach, mostach, konstrukcjach, turbinach wiatrowych, wszędzie tam, gdzie trzeba się dostać po linach. Szkolenie IRATA jest dla pracodawcy wyznacznikiem najwyższej jakości – dodaje Tomasz Idziak.

Hala przy ulicy Ludowej posiada również gigantyczny basen, w którym od ponad dwóch lat prowadzone są kursy z ewakuacji z tonącego statku lub helikoptera, który awaryjnie ląduje w wodzie. To najnowocześniejsze tego typu Centrum Szkoleniowe w Polsce.

Cała oferta wraz z kalendarzem szkoleń Vulcan Traning & Consultancy dostępna jest na stronie internetowej www.vulcantc.com.