Zmiana tras wielu autobusów, trzy nowe linie i dodatkowe przystanki. To tylko część zmian jakie zajdą w komunikacji miejskiej na prawobrzeżu po 29 stycznia. Wtedy uruchomiana zostanie pętla autobusowa przy ul. Turkusowej, na którą przeniesie się duża część autobusów kończących dziś swój bieg na Basenie Górniczym.

O proponowanych zmianach miasto informowało już wcześniej. Odbyły się konsultacje społeczne. W ostatecznej wersji siatki połączeń na prawobrzeżu pojawiły się jednak korekty, o których wcześniej nie wspominano.

Nową informacją jest utworzenie linii H i 97. Autobusy pospieszne H dowiozą pasażerów z placu Rodła do Dąbia, ale tylko w dni powszednie, do godz. 18:00. Zawieszone zostaną natomiast linie D i E. 97 będzie jeździć z Osiedla Bukowego do przystanku Dąbie Osiedle, a w godzinach szczytu do Zakładów Drobiarskich. O trzecim nowym połączeniu już wcześniej informowano. To linia 91 z Turkusowej do Zakładów Mięsnych.

Ostatecznie zdecydowano o nie likwidowaniu linii 85, która w Podjuchach kursuje z pętli, pod strome wzniesienie, do przystanku Smocza - Falskiego.Zmiany obejmą również przystanki. Zostaną utworzone nową, inne zmienią nazwy, albo swój status (głównie na warunkowy). W pojedynczych przypadkach zmieni się również ich lokalizacja lub w ogóle zostaną wyłączone z użytkowania.

- Pasażerowie będą mieli czas, żeby przygotować się do podróży ponieważ na stronie internetowej ZDiTM powstanie specjalna zakładka z pełną informacją. Dodatkowo każdy mieszkaniec prawobrzeża otrzyma schemat siatki połączeń do skrzynki na listy. Poza tym w pierwszych dniach od uruchomienia, na pętli będzie można spotkać pracowników ZDiTM, którzy będą pomagali w wybraniu odpowiedniego autobusu lub dogodnej trasy. Na pierwszych pasażerów czekać będą także ciepłe napoje i upominki – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik miasta ds. dróg i transportu miejskiego.

Zmiany wejdą w życie 29 stycznia, gdy zacznie działać pętla autobusowa przy ul. Turkusowej. Dziś dojeżdżają tam tramwaje linii 2, 7 i 8. Obok zbudowano 4 perony z przystankami autobusowymi, toaletę, 57 miejsc parkingowych oraz parking Bike&Ride z 3 wiatami ze stojakami rowerowymi. Zmienił się układ dróg dojazdowych do pętli, przebudowano skrzyżowanie ul. Turkusowej i Jasnej. Dopełnieniem całej inwestycji są ścieżki rowerowe, ciągi piesze, oświetlenie, monitoring i biletomat.

Według pierwotnych planów pętla autobusowa przy ul. Turkusowej miała być gotowa już w czerwcu 2016 roku. Koszt jej budowy to 7,2 mln zł.Nowa siatka połączeń na prawobrzeżu.

Linie zwykłe:


Linia 54: Turkusowa – Kijewo (w godzinach szczytu do Zakładów Mięsnych)
Przed zmianą: Basen Górniczy – Kijewo (w godzinach szczytu do Zakładów Mięsnych)
Nowa trasa: Turkusowa – Przelotowa – Handlowa – Dąbska – Zoologiczna – Pomorska

Trasa ulegnie skróceniu. Autobusy jadące z Kijewa, po przystanku Osiedle Słoneczne, skręcą w ul. Przelotową, do pętli przy ul. Turkusowej.

Do Zakładów Mięsnych wykonywane będą kursy w dni powszednie w godzinach szczytu oraz wybrane kursy w pozostałym okresie.

Linia kursować będzie co 20 minut przez cały dzień w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. W Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie kursy wykonywane będą co 40 minut.

Linia 55 – Turkusowa – Osiedle Bukowe
Przed zmianą: Basen Górniczy – Klucz Autostrada
Nowa trasa: Turkusowa – Przelotowa – Handlowa – Kolorowych Domów

Ten numer przez lata przypisany był do linii obsługującej osiedla Zdroje, Podjuchy i Żydowce-Klucz. Teraz oznaczone nim autobusy będą jeździć po trasie Turkusowa – Osiedle Bukowe, wspomagając podczas największego natężenia ruchu linię 65.

Kursować będzie wyłącznie w dni powszednie w godzinach szczytu co 20 minut.

Linia 56: Basen Górniczy – Dąbie Osiedla

Trasa bez zmian.

Linia kursować będzie co 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu (dziś jeździ co 24 minuty) i co 40 minut w pozostałym okresie oraz w soboty, niedziele i święta. W Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie linia nie kursuje.

Linia 64: Dąbie Osiedle – Klucz Autostrada

Przed zmianą: Dąbie Osiedle – Klucz Pętla
Nowa trasa: Goleniowska – Racławicka – Gierczak – Gryfińska – Batalionów Chłopskich – Granitowa – Metalowa – Dmowskiego – Rymarska

Trasa zostanie wydłużona do granic miasta, do przystanku Klucz Autostrada, co ma wypełnić lukę po „przeniesionej” linii 55.

Linia kursować będzie co 20 minut przez cały dzień we wszystkie dni.

Linia 65: Turkusowa – Rondo Ułanów Podolskich
Przed zmianą: Osiedle Bukowe - Rondo Ułanów Podolskich
Nowa Trasa: Walecznych – Mączna – Kolorowych Domów – Handlowa – Przelotowa – Jasna – Struga – Gryfińska

Trasa zostanie wydłużona. Za dotychczasową pętlą na Bukowym, autobusy pojadą dalej ul. Kolorowych Domów, później Mączną i Walecznych. Przed Selgrosem skręcą na pętlę przy ul. Turkusowej. Takie rozwiązanie ma zapewnić bezpośrednie połączenie z pętli Turkusowa do szpitala w Zdrojach przy ul. Mącznej.
Linia kursować będzie co 20 minut przez cały dzień we wszystkie dni.

Linia 66: Osiedle Bukowe – Podjuchy (w godzinach szczytu do Żydowiec (jeden kurs do Klucza))
Przed zmianami: Osiedle Bukowe – Żydowce
Trasa: Kolorowych Domów – Handlowa – Łubinowa – Maciejowicka – Iwaszkiewicza – Dąbrowskiej – Botaniczna – Struga – Gryfińska – Batalionów Chłopskich – Granitowa – Metalowa – Dmowskiego

Obecnie autobusy 66 jeżdżą rzadko. Po zmianach będą kursować do Podjuch przez cały dzień co 20 minut, wypełniając tym samym lukę po „przeniesionej” linii 55. Zmieni się również trasa linii na osiedlu Majowym. Pojadą ul. Botaniczną, by przy ul. Struga zatrzymać się m.in. przy Outlecie. Dzięki tej zmianie będzie również łatwiejszy dojazd do firm powstających przy ul. Szymborskiej.

Do Żydowiec wykonywane będą kursy w dni powszednie w godzinach szczytu. Do Klucza wykonywany będzie jeden kurs w dni powszedni w godzinach porannego szczytu.

Linia kursować będzie co 20 minut przez cały dzień w dni powszednie, soboty, niedziele i święta. W Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie linia nie kursuje.

Linia 71: Turkusowa – Rondo Ułanów Podolskich
Przed zmianami: Basen Górniczy – Osiedle Słoneczne
Nowa trasa: Turkusowa – Przelotowa – Łubinowa – Struga – Gryfińska

Na jednym końcu linia zostanie skrócona, a na drugim wydłużona. Autobusy swoją trasę nie będą zaczynać na Basenie Górniczym lecz na Rondzie Ułanów Podolskich w Zdrojach. Po dojechaniu do Osiedla Słonecznego nie zatrzymają się, tylko pojadą ul. Przelotową do pętli przy ul. Turkusowej.

Linia kursować będzie co 20 minut przez cały dzień we wszystkie dni.

Linia 72: Basen Górniczy – Śmierdnica (w godzinach szczytu do Jezierzyc)
Przed zmianami: Basen Górniczy – Śmierdnica

Nowa trasa: Przestrzenna – Gierczak – Pomorska – Szosa Stargardzka – Balińskiego – Piaseczna – Pyrzycka – Topolowa

Trasa zmieni się tylko na jej fragmencie w Płoni. Autobusy odbiją w stronę osiedla, przejeżdżając przez ul. Balińskiego i ul. Piaseczną, m.in. zatrzymując się obok szkoły.

Do Jezierzyc wykonywane będą kursy w dni powszednie w godzinach szczytu.

Linia kursować będzie co 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu i co 60 minut w pozostałym okresie oraz w soboty. W niedziele, święta, Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie linia nie kursuje.

Linia okrężna 73: Basen Górniczy – Zdroje – Zdunowo - Wielgowo – Dąbie – Basen Górniczy
Trasa bez zmian.

Linia kursować będzie według nowego rozkładu jazdy bez zmiany częstotliwości kursowania.

Linia 77: Osiedle Bukowe – Osiedle Kasztanowe
Trasa bez zmian.

Linia kursować będzie co 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu i co 40 minut w pozostałym okresie oraz w soboty, niedziele i święta, Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie.

Linia 79: Turkusowa - Jezierzyce

Przed zmianami: Rondo Ułanów Podolskich - Jezierzyce
Nowa trasa: Walecznych – Gryfińska – Struga – Szosa Stargardzka – Przyszłości – Pyrzycka – Topolowa

Linia zostanie wydłużona. Po dojechaniu do Ronda Ułanów Podolskich autobusy skrędą w ul. Walecznych, do pętli przy ul. Turkusowej.

Linia kursować będzie co 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu, co 40 minut w dni powszednie poza godzinami szczytu oraz w soboty, niedziele i święta w godz. 9-19 i co 60 minut w soboty, niedziele i święta do godz. 9 i po godz. 19.

Linia 84: Turkusowa – Kijewo (w godzinach szczytu do Zakładów Mięsnych)

Przed zmianami: Basen Górniczy – Kijewo
Nowa trasa: Turkusowa – Jasna – Struga – Gryfińska – Walecznych – Mączna – Kolorowych Domów – Chłopska – Nad Rudzianką – Gwarna – Dąbska – Zoologiczna – Pomorska

Pasażerowie linii 84 nie dojadą w przyszłości do Basenu Górniczego. Po dotarciu do Ronda Ułanów Pomorskich pojadą ul. Gryfińską, ul. Struga i ul. Jasną do pętli przy Turkusowej. Zmiana ta ma za zadanie lepiej skomunikować mieszkańców ul. Jasnej z nową pętlą autobusowo-tramwajową.

Do Zakładów Mięsnych wykonywane będą wybrane kursy.

Linia kursować będzie co 20 minut w dni powszednie w godz. 5-18 i co 40 minut w pozostałym okresie oraz w soboty, niedziele, święta, Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie.

Linia 85: Podjuchy – Smocza-Falskiego
Trasa bez zmian.

Linia obsługiwana będzie zgodnie z planowanymi kursami w dni powszednie: co 20 minut w godz. 5-18 i co 30 minut po godz. 18. Kursy będą skomunikowane z linią 64.

Linia 91: Turkusowa – Zakłady Mięsne

Przed zmianami nie istnieje.
Trasa: Turkusowa – Przelotowa – Łubinowa – Struga – Pomorska

Utworzona zostanie nowa linia kursująca tylko w godzinach szczytu. Podobnie jak linia 54 dotrze z Turkusowej do Zakładów Mięsnych przy ul. Pomorskiej, ale zupełnie inną trasą.

Linia kursować będzie wyłącznie w dni powszednie w godzinach szczytu co 20 minut.

Linia okrężna 93: Basen Górniczy – Dąbie – Wielgowo – Zdunowo - Zdroje – Basen Górniczy
Trasa bez zmian.

Linia kursować będzie według nowego rozkładu jazdy bez zmiany częstotliwości kursowania.

Linia 95: transport na żądanie w Podjuchach

Linia obsługiwana będzie zgodnie z planowanymi kursami w godzinach od 7-17 w dni powszednie. Wybrany kurs należy zamówić przez telefon bądź aplikację mobilną, nie później niż 20 minut przed jego planowanym rozpoczęciem.

Linia 96: Basen Górniczy – Osiedle Kasztanowe
Trasa bez zmian.

Linia kursować będzie co 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu i co 40 minut w pozostałym okresie oraz w soboty, niedziele, święta, Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie.

Linia 97: Osiedle Bukowe - Dąbie Osiedle (w godzinach szczytu do Zakładów Drobiarskich)
Przed zmianami nie istnieje.
Trasa: Kolorowych Domów – Handlowa – Łubinowa – Struga – Gryfińska – Gierczak – Racławicka – Goleniowska – Kniewska

Do Zakładów Drobiarskich wykonywane będą kursy w dni powszednie w godzinach szczytu oraz jeden kurs w dni powszednie w godzinach wieczornych.

Linia kursować będzie w dni powszednie w godz. 5:30-19, a w soboty, niedziele i święta w godz. 9-17. Obowiązywać będzie częstotliwość kursowania co 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu i co 40 minut w pozostałym okresie oraz w soboty, niedziele i święta. W Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie linia nie kursuje.


Linie pospieszne:

Linia A: Osiedle Bukowe – Plac Rodła
Trasa bez zmian.

Linia kursować będzie według nowego rozkładu jazdy bez zmiany częstotliwości kursowania.

Linia B: Osiedle Słoneczne - Osiedle Arkońskie
Trasa bez zmian.

Linia kursować będzie według nowego rozkładu jazdy bez zmiany częstotliwości kursowania.

Linia C: Plac Rodła - Osiedle Kasztanowe
Drobne zmiany trasy przy Placu Rodła.

Nastąpi przeniesienie przystanku krańcowego „Plac Rodła” – przystanek zlokalizowany będzie przy budynku PZU (dotychczasowy przystanek krańcowy linii G). Dodatkowo linia C nie będzie obsługiwać dotychczasowego przystanku „Plac Rodła LOT” zlokalizowanego w ciągu al. Wyzwolenia.

Linia kursować będzie co 30 minut w dni powszednie w godzinach szczytu, co 40 minut w pozostałym okresie oraz w soboty, niedziele i święta i co 60 minut w Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie.

Linia D: zawieszona
Przed zmianami: Osiedle Słoneczne - Plac Rodła

Linia E: zawieszona
Przed zmianami: Osiedle Bukowe - Plac Szarych Szeregów

Linia G: – Plac Rodła - Wielgowo Borsucza
Drobna zmiana trasy przy Placu Rodła.

Nastąpi przeniesienie przystanku krańcowego „Plac Rodła” – przystanek zlokalizowany będzie przy wejściu do hotelu Radisson-Blu (dotychczasowy przystanek krańcowy linii C). Dodatkowo linia G będzie obsługiwać przystanek „Plac Rodła” zlokalizowany w ciągu al. Wyzwolenia.

Linia kursować będzie według nowego rozkładu jazdy bez zmiany częstotliwości kursowania.

Linia H: Plac Rodła - Dąbie Osiedle
Przed zmianami nie istnieje.
Trasa: plac Rodła – al. Niepodległości – Wyszyńskiego – Gdańska – Przestrzenna – Gierczak – Goleniowska

Linia kursować będzie w dni powszednie w godz. 6:30-18 co 30 minut w godzinach szczytu i co 40 minut w pozostałym okresie. W soboty, niedziele, święta, Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie nie kursuje.

Zmiana nazw przystanków:
Balińskiego - Szosa Stargardzka
Bryczkowskiego I – Bryczkowskiego
Camping - Centrum Żeglarskie
Ciepłownia – Kalenicka
Elbląska – Nowogardzka
Jachowicza - Olszynki Grochowskiej
Klęskowo - Rondo Reagana
Klęskowo I - Rondo Reagana
Klucz - Sucha
Klucz Pętla - Klucz
Kniewska - Zakłady Drobiarskie
Kniewska I - Kniewska
Kolonia - Przestrzenna
Leśniczówka - Przylesie Leśniczówka
Ośrodek - Przylesie Ośrodek
Park Leśny - Junaków
Plac Rodła LOT - Plac Rodła
Podjuchy Pętla - Podjuchy
Przelotowa (w kier. ul. Handlowej) - Osiedle Słoneczne
Przodowników Pracy - Dmowskiego
Śmierdnica Pętla - Śmierdnica
Unikon - Płonia Most
Wielgowo – Autostrada Wolframowa
Wielgowo Las - Osada Leśna
Załom - Załom Parkowa
Załom Krzyżówka - Załom Kościół
Zwierzyniecka – Kijewo

Zmiana statusu przystanków ze stałego na warunkowy(„na żądanie”):
Botaniczna (na północnej jezdni wspomagającej ul. Struga),
Bryczkowskiego,
Gryfińska,
Kluczborska,
Letnia,
Lniana,
Nowogardzka (dawny Elbląska),
Podjuchy Dworzec,
Przyszłości PEKAES,
Rondo Reagana (dawny Klęskowo; z wyjątkiem przystanku w ciągu ul. Dąbskiej),
Sanatoryjna,
Tczewska,
Topolowa,
Walecznych,
Wielgowo,
Wolińska,
Zakłady Drobiarskie (dawny Kniewska),
Zdunowo Dworzec.

Zmiana statusu przystanku z warunkowego na stały:
Załom Parkowa” (dawny „Załom”).

Nowe przystanki:

Zaranie nż– przystanek dla linii 66 przy skrzyżowaniu ul. Łubinowej z ul. Maciejowicką,
Iwaszkiewicza – przystanek dla linii 66 przy skrzyżowaniu ul. Iwaszkiewicza z ul. Dąbrowskiej,
Wańkowicza nż– przystanek dla linii 66 przy skrzyżowaniu ul. Botanicznej z ul. Wańkowicza,
Botaniczna – przystanek dla linii 66 w ciągu ul. Botanicznej przy Outlet Parku,
Leśmiana nż – przystanek dla linii 66 i 73 w ciągu ul. Struga (południowa jezdnia wspomagająca) przy restauracji Pizza Hut,
Akwarelowa nż – przystanek dla linii 65 i 84 przy skrzyżowaniu ul. Kolorowych Domów z ul. Akwarelową,
Wiosenna nż – przystanek dla linii 91 w ciągu ul. Struga (północna jezdnia wspomagająca) przy skrzyżowaniu z ul. Wiosenną,
Balińskiego nż – przystanek dla linii 72 w ciągu ul. Balińskiego przy stacji paliw,
Trzcinowa nż– przystanek dla linii 72 przy skrzyżowaniu ul. Balińskiego z Trzcinową,
Rondo Osiedlowców nż– przystanek dla linii 72 przy skrzyżowaniu ul. Piasecznej z ul. Uczniowską,
Piaseczna Szkoła– przystanek dla linii 72 w ciągu ul. Piasecznej przy szkole.

Zmiana lokalizacji przystanków:

Botaniczna – przystanek dla linii 79 i 91 w kierunku ul. Zwierzynieckiej cofnięty zostanie o ok. 50 metrów,
Struga – przystanki dla linii 73 i 93 przesunięte zostaną w rejon skrzyżowania z ul. Szymborskiej.

Wyłączenie przystanków z obsługi:
Walecznych,
Klęskowo,
Pszenna ,
Kijewo Autostrada.