Panorama miasta nagrana z najwyższych wież w mieście, gęsto zabudowane Stare Miasto i Łasztownia, piękne ujęcia słynnej Sediny. To wszystko można zobaczyć na nieznanym wcześniej filmie nagranym w 1941 lub 1942 r., który od niedawna można obejrzeć w serwisie YouTube.

Autorem nagrania jest niemiecki żołnierz wracający do domu z frontu wschodniego. W grudniu ubiegłego roku film został umieszczony na profilu Filmschatze aus Koln – vom Rhein – Weltfilmerbe. Teraz dotarł do niego i udostępnił jeden z użytkowników forum miłośników historii Szczecina – Sedina.pl.

Filmik trwa nieco ponad 2,5 minuty. Na początku widzimy przejazd pociągiem i ujęcia nagrane na stacji w Dąbiu. Później, chyba najciekawsze zdjęcia w całym nagraniu, panorama miasta pokazana z wieży dzisiejszego rektoratu PUM (wtedy budynek administracji miejskiej) i z wieży katedry. Na koniec widzimy trochę ujęć z poziomu ulic. Najdłużej autor nagrania skupia się na Fontannie Manzla, czyli słynnej Sedinie.

Na co warto zwrócić uwagę?

00:01:03 – nieistniejący dziś Most Dworcowy, a po prawej kamienice zbudowane w miejscu dzisiejszego placu manewrowego PKS;

00:01:14 – gęsta zabudowa Starego Miasta i Łasztowni, po chwili widać też nieistniejący dziś Most Kłodny;

00:01.25 – ulica Targ Węglowy z dwoma efektownymi narożnymi kamienicami – domami towarowymi - Kaufhaus Letsch (po lewej) i Wrangelhaus (po prawej), dzisiaj to okolice skrzyżowania ulic Grodzkiej, Sołtysiej i Farnej;

00:01:31 – panorama śródmieścia w kierunku północnym;

00:01:42 – główna ulica handlowa ówczesnego Stettina, czyli Breite Strasse, dzisiaj ul. Wyszyńskiego;

00:01:51 – al. Niepodległości (wtedy Paradeplatz) z przejeżdżającym właśnie tramwajem i sporym ruchem pieszych;

00:02:02 – Sedina na bardzo bliskich ujęciach, uwydatniających szczegóły całej kompozycji figuralnej.