Przed nami wyjątkowe wydarzenie. W pierwszy weekend czerwca w Szczecinie odbędzie się VI Zjazd Dużych Rodzin. Do naszego miasta zawitają rodziny wielodzietne z całego kraju i – po raz pierwszy w historii tej imprezy – z krajów europejskich.

VI Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin – „Rodzina na fali” odbędzie się w dniach 1-3 czerwca 2018. Do naszego miasta przyjadą wielodzietne rodziny, czyli takie z trójką lub większą liczbą dzieci. W Szczecinie będą integrować się, wspólnie bawić, ale też korzystać z oferty ponad 100 atrakcji i warsztatów. To okazja, by pogłębić swoją wiedzę na temat rodzicielstwa i relacji małżeńskich, ale też aktywnie spędzić czas, np. podczas spływu kajakowego czy budując zamki z piasku. Miasteczko ZDR powstanie na Łasztowni.

Radosne święto rodzin

Organizatorami VI Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin są Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” i Miasto Szczecin.

– Taki zjazd to święto radości, święto rodzin i okazja dla tworzenia kultury wartości rodzinnych. Wydaje nam się, że Polacy są zmęczeni perspektywą koncentracji na pracy i coraz bardziej doceniają wagę bliskich, rodzinnych relacji – mówi Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin Trzy Plus.

Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem. Już pierwszego dnia zapisów zgłosiło się 1300 osób, a organizatorzy spodziewają się w sumie 1500 uczestników, w tym 700 dzieci. Najliczniejsza rodzina, która na wydarzeniu pojawi się w komplecie, posiada 7 dzieci.

Zjazd będzie okazją do spotkania mieszkańców Szczecina z rodzinami wielodzietnymi, które goszczą w swoich domach.

– Jesteśmy przyjmowani z dużą otwartością i życzliwością. Często nawiązują się więzi przyjaźni między rodzinami goszczącymi i goszczonymi, zarówno między dorosłymi, jak i dziećmi. Bywa, że rodziny pozostają w kontakcie i potem odwiedzają nawzajem – mówi Joanna Krupska.

Międzynarodowe nagrody

W Szczecinie gościć będą również rodziny z zagranicy. Podczas zjazdu odbędzie się IX Europejska Konferencja Dużych Rodzin i gala, na której wręczone zostaną międzynarodowe nagrody ELFAC Awards. To wyróżnienia Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin, która reprezentuje ponad 50 milionów europejskich obywateli, należących do blisko 9 milionów dużych rodzin. Za osiągnięcia w działaniach na rzecz rodziny uhonorowani zostaną zwycięzcy w kategoriach: rząd państwa europejskiego, miasto, przedsiębiorstwo, media i osobowość.

W sobotę (2 czerwca) zaplanowano panel społeczno-ekonomiczny, podczas którego dyskutować będzie się o kwestiach dotyczących rodziny, w tym propozycji emerytur dla mam wychowujących dzieci.

Każdy może zapisać się na warsztaty

Warsztaty dla całych rodzin odbywać się będą na Łasztowni. W części z nich udział będą mogli wziąć również wszyscy zainteresowani mieszkańcy Szczecina. Zapisywać się będzie można w sobotę 2 czerwca (w godz. 9-15.30), w miasteczku ZDR, przy ul. T. Wendy (vis a vis Starej Rzeźni). Liczba miejsc ograniczona. Dokładna lista zajęć, na które można się zapisać dostępna do jest na stronie: 

http://przyjaznyrodzinie.szczecin.pl/chapter_117037.asp?soid=F615B784FED24861BAC802CF14F6BD55

W programie Zjazdu znalazł się także corocznie organizowany w naszym mieście festyn rodzinny „Szczecin Przyjazny Rodzinie”. Wydarzenie to odbędzie się w sobotę, 2 czerwca, na Łasztowni i będzie otwarte dla wszystkich mieszkańców. Początek o godz. 14:00. Na odwiedzających czekać będzie sporo atrakcji, m.in.: koncerty znanych zespołów, wielkie bańki mydlane, bajkowi szczudlarze, rodzinne konkursy z nagrodami, malowanie buziek, ogromna strefa sportowa, wielkie piaskowe rzeźby. O szczegółach pisaliśmy w tekście „Wielki festyn na Łasztowni. Będzie mnóstwo atrakcji dla całych rodzin”.