Niezwykła sceneria Cmentarza Centralnego, fenomenalna muzyka i potęgująca doznania gra świateł – koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza...” to cykliczne wydarzenie Opery na Zamku, które zawsze przyciąga wielu szczecinian. W tym roku na to wyjątkowe wydarzenie artyści zapraszają już w najbliższą sobotę.

 

O tym wyjątkowym wydarzeniu rozmawiano podczas programu kulturalnego tworzonego we współpracy radia SuperFM i portalu wSzczecinie.pl.

– Mam szczególnie emocjonalny stosunek do koncertu. Morze ma swoje dramatyczne wyzwania, w historii powojennego Szczecina także było ich sporo. Zawsze o tych ofiarach pamiętamy – zapewnia Jacek Jekiel, dyrektor Opery na Zamku.

Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza...” jest wydarzeniem cyklicznym, odbywającym się w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego, wśród symbolicznych grobów tych, których morze zabrało na wieczną wachtę. Koncert poprzedza ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie.

– Ten koncert odbywa się w miejscu absolutnie unikalnym. Cmentarz Centralnym jest trzecią nekropolią pod względem wielkości w Europie i chyba jedną z najbardziej intrygująco zaprojektowanych, bo od początku miejsce było planowane jako ogród dendrologiczny – mówi Jekiel. – Podświetlamy drzewa, a muzyka fantastycznie rezonuje w przestrzeni. Na to wydarzenie przychodziło przed pandemią grubo ponad tysiąc osób, które pomimo później pory, a czasami ogromnej ilości komarów, a nierzadko i deszczu, trwały do samego końca, co jest unikalne.

Wyjątkowy program sobotniego koncertu

– To jest świetny koncert, w tym roku też absolutnie wyjątkowy, dlatego że zagramy dwa szczególne utwory – przyznaje Jekiel.

Pierwszym utworem będzie „Adagietto” z „Raju utraconego” Krzysztofa Pendereckiego. Ma to być muzyczny hołd dla zmarłego przed dwoma laty wybitnego kompozytora. Utwór nawiąże również do pamiętnego koncertu z okazji 35. rocznicy wydarzeń grudniowych w 2005 roku, podczas którego z udziałem chóru i orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie zabrzmiało „Polskie Requiem” pod batutą kompozytora.

Kolejnym utworem w programie koncertu będzie prawykonanie cyklu pieśni Michała Dobrzyńskiego – który zasiądzie na publiczności – na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną, zamówiony przez Operę na Zamku w Szczecinie. Kilkunastominutowy utwór będzie się składał z fragmentów wierszy wybranych polskich poetów, których poezja jest ponadczasowa i wpisuje się w główne założenie twórcze utworu. Dla samego kompozytora koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…” ma znaczenie szczególne i wymiar głęboko osobisty, gdyż członkowie najbliższej rodziny, znajomi i przyjaciele od zawsze związani byli ze szczecińskim portem i z polskim morzem.

Na zakończenie zabrzmi poemat symfoniczny „Powracające fale” Mieczysława Karłowicza. Jedną z inspiracji do napisania tego utworu był niewątpliwie pobyt kompozytora nad Adriatykiem ze swoim szwagrem Zygmuntem Wasilewskim. Poemat ten do niedawna wybrzmiewał w Operze na Zamku w Szczecinie jako jeden z utworów wykorzystanych w fabularnym balecie „Dzieje grzechu” w choreografii Karola Urbańskiego.

Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza” odbędzie się w najbliższą sobotę, 11 czerwca, o godzinie 22:00 na Cmentarzu Centralnym. Bilety w cenie 25-40 zł dostępne w kasie Opery.

Po zakończonym koncercie widzowie będą mogli skorzystać z dodatkowego kursu linii tramwajowej nr 8 w relacji Gumieńce-Potulicka, następnie tramwaj zjedzie do Zajezdni Pogodno (przez ul. Krzywoustego i Boh. Warszawy). Odjazd tramwaju z przystanku Cmentarz Centralny w kierunku Potulickiej o godz. 23.43.