Laserowo wyczyszczono balustrady i elewacje ścian, odtworzono detale architektoniczne, a w posadzkę wmontowano ponad 30 ton bloków granitowych. To tylko część prac wykonanych podczas renowacji tarasu XIX-wiecznego Czerwonego Ratusza, siedziby Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Dwuetapowy remont objął posadzkę, balustrady, schody oraz elewacje ścian poniżej tarasu. Rozpoczął się w marcu 2019 r i zakończył w październiku 2021 r. Prace kosztowały ok. 5,4 mln zl, a pieniądze pochodziły z budżetu państwa. W czwartek odbyła sie uroczystość symbolicznego oddania wyremontowanego tarasu do użytku.

– Czerwony Ratusz ro przepiękna wizytówka Szczecina, o którą dbaliśmy i nadal będziemy dbać. Nie ma Szczecina bez Urzędu Morskiego i odwrotnie – podkreślał Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Laserowe czyszczenie, bogato zdobione fiale, piaskowiec ze złoża Tumlin...

W ramach zakończonych niedawno prac laserowo wyczyszczono balustrady i elewacje ścian. Odtworzono detale architektoniczne, w tym 17 bogato zdobionych fial murowanych, które zwieńczają balustrady. Na tarasie pojawiło się 10 podwójnych lamp z odlewu żeliwnego, wzorowanych na oświetleniu XIX-wiecznym. Odnowiono też posadzkę tarasu, wbudowując tam ok. 87 ton granitu płomieniowanego. Okładziny schodów wzbogaciły się o ok. 11 ton bloków granitowych, a nakrywy balustrad wykonano z 24 ton czerwono-brunatnego piaskowca ze złoża Tumlin w województwie świętokrzyskim. Prace odbywały się pod nadzorem miejskiego konserwatora zabytków.

– Były to pierwsze kompleksowe prace renowacyjne związane z tarasem. Wszystko zostało odtworzone zgodnie z tym, jak prezentował się nasz budynek, gdy powstał w czasach niemieckich – mówił Paweł Szumny, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego ds. technicznych.

Wykonawcą prac była firma Architecture+Development Sp. z o. o. ze Słupska.

– Myślę, że udało nam się dopracować wszystkie detale. Cieszymy się, że będą państwo mieli piękny obiekt przeznaczony do użytku publicznego, który będzie wizytówką Urzędu Morskiego – mówił Piotr Daczkowski, prezes spółki Architecture+Development.

Zabytek „niezwykle wartościowy dla miasta i dla szczecinian”

W kosztach remontu partycypowała gmina, gdyż odnowiono również fragment elewacji budynku należącego do miasta, który łączy się z południowo-wschodnią ścianą tarasu.

– Muszę podkreślić bardzo dobrą współpracę z Urzędem Morskim. Do tej pory we wzajemnych relacjach zajmowaliśmy się przede wszystkim takimi kwestiami jak pogłębianie toru wodnego czy żeglowność, a teraz również dbałością o zabytek, który jest niezwykle wartościowy dla miasta i dla szczecinian – podkreślał Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

XIX-wieczny zabytek jest sukcesywnie odnawiany

Neogotycki Czerwony Ratusz powstał w latach 1875-79. Najbardziej ucierpiał w wyniku podpalenia w 1945 r. Został odbudowany w latach 60. XX wieku i od 1963 r. jest siedzibą Urzędu Morskiego. Od początku XXI wieku gmach jest sukcesywnie odnawiany.

W 2003 r. w głównej klatce schodowej wmurowano odnalezioną w podziemiach ratusza kamienną tablicę z nadanym miastu w czasach szwedzkich herbem z lwami. Później przebudowę przeszły korytarze. Od 2011 r. rozpoczęto podzielone na etapy prace renowacyjne przy elewacjach. Odnowione również hol i główną klatkę schodową.