Z wysokości blisko 10 metrów będzie można podziwiać rzadkie gatunki ptaków i piękno Doliny Dolnej Odry. Za rok na Górze Słowiańskiej w Widuchowej stanie platforma widokowa.

Platforma będzie dwupiętrowa. Górny taras widokowy zaplanowano w formie pierścienia ze schodami z dwóch stron. Niżej usytuowany zostanie taras wypoczynkowy z siedziskami, ławkami i stołami. Całość ma kosztować 1,5 mln zł.

Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego podpisał już umowę z wykonawcą - Przedsiębiorstwem Budowlanym MHM PAECH. Projekt tarasu przygotowało AB Studio Projektowe Marek Antoszczyszyn i Andrzej Buko ze Szczecina.

- Chcemy, by piękno zachodniopomorskiej przyrody odkryło jak najwięcej naszych mieszkańców, by Dolinę Dolnej Odry odwiedzali miłośnicy przyrody spoza naszego regionu, spoza Polski. Taras widokowy w Gminie Widuchowa, który stanie na szczycie Góry Słowiańskiej będzie taką atrakcją. Bliskość naszych tras rowerowych to dodatkowy atut, który może zachęcić do odwiedzenia Widuchowej – powiedział wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, który wziął udział w uroczystym podpisaniu umowy.

Budowa platformy widokowej w Widuchowej jest częścią wartego ponad 2,5 mln euro projektu „Zrównoważona turystyka w Unikalnej Dolinie Dolnej Odry”. W jego ramach powstanie także wieża obserwacyjna w gminie Boleszkowice, 13 miejsc postojowych na łonie przyrody w Stolpe, Criewen, Gatow, Gartz oraz w gminach Kołbaskowo, Gryfino, Widuchowa, Cedynia, Mieszkowice i Boleszkowice. Projekt zakłada także przeprowadzenie kursów dla przewodniczek i przewodników po Dolinie Dolnej Odry.

Zadanie zostało dofinansowane w 85% (2,2 mln euro) ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach programu Interreg Va.

Głównymi partnerami w jego realizacji są: Park Narodowy Dolina Dolnej Odry, polski Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego i miasto Schwedt (partner wiodący).