To część inwestycji przy ul. Chmielewskiego 23. Na terenie przedwojennego browaru Bergschloss powstanie osiedle mieszkaniowe.

Inwestorem jest Best Deweloper. Poprosiliśmy o udostępnienie szczegółowych informacji dotyczących budowy osiedla, ale te mają zostać przedstawione opinii publicznej dopiero na przełomie maja i czerwca. Uruchomiono już jednak stronę internetową (chmielewskiego 23.pl), na której można znaleźć podstawowe dane.

Widok na miasto i dorzecze Odry

„Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, a także z myślą o przyszłych mieszkańcach osiedla, powierzchnie dostępnych mieszkań rozciągają się w szerokim przedziale - od poszukiwanych i pożądanych lokali 1 pokojowych typu SMART, do przestronnych APARTAMENTÓW dla wymagających z tarasami i zachwycającym widokiem na całe miasto i dorzecze Odry” – czytamy w reklamie inwestycji.

W 3 etapach powstać ma 500 mieszkań. Z wizualizacji wynika, że znajdą się one w trzech wieżowcach. Dla przyszłych mieszkańców przygotowanych ma być 500 miejsc postojowych. Zapewni je przede wszystkim obszerny wielopoziomowy parking podziemny, w miejscu, w którym kiedyś składowano beczki z piwem.

Słynny browar

Przy dzisiejszej ul. Chmielewskiego 23 od 1865 r. działał browar Bergschloss. Jeden z trzech największych w przedwojennym Stettinie. W przeciwieństwie do browaru Bohrisch (po drugiej stronie ulicy, w tym roku obchodzi 170-lecie), po 1945 r. nie wznowiono w nim produkcji piwa.

Przez lata nieruchomość użytkował Transocean. Włącznie z olbrzymimi podziemiami dawnego browaru, które znajdują się w skarpie między ul. Chmielewskiego i ul. Tama Pomorzańska.

Dziś teren jest przygotowywany do budowy osiedla, która ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Od strony ul. Chmielewskiego stoi jeszcze jeden z przedwojennych budynków browaru. Na wizualizacjach osiedla już go nie ma.