Niemal równo tydzień przed ogłoszeniem ciszy wyborczej przed wyborami samorządowymi Telewizja Polska w Szczecinie odpala bombę w postaci taśm nagranych w restauracji „Sowa i Przyjaciele” – słyszymy tam Marszałka Województwa Olgierda Geblewicza, który był namawiany przez biznesmena Krzysztofa Kwapisza, by wpłynął na radnych PO w Radzie Miasta, by zagłosowali za rozbudową Centrum Handlowego Galaxy. Nagrania ujawniają brudną twarz szczecińskiej polityki i stawiają w trudnym położeniu Koalicję Obywatelską.

Rozbudowa Galaxy, a wielka polityka

O tym, że taśmy Kwapisza, Geblewicza i Arłukowicza istnieją wiadomo od kilku dni. Portal Onet.pl przedstawił we wtorek listę nagrań, o których wiadomo, nie było jednak pewne kto jest w ich posiadaniu i kiedy mogą zostać ujawnione. Dzisiaj nagrania ujawniła TVP Szczecin. Słyszymy tam jak niemal wprost przedstawiciel firmy Echo Inwestment Krzysztof Kwapisz namawia Marszałka Województwa do tego by wymusił na radnych PO w mieście zmianę decyzji w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu po dawnym hotelu Neptun. Przebudowa CHR Galaxy była od tego uzależniona, a szczecińska Rada Miasta w 2013 roku miała konkretne zdanie na ten temat. Klub Bezpartyjnych i SLD chcieli rozbudowy, PiS był przeciw, a Platforma Obywatelska wahała się, choć ostatecznie dwukrotnie odsyłała projekt do komisji. Kwapisz próbował wyperswadować Geblewiczowi by zostawiał radnym kolejny raz wolną wolę w tym temacie.

Na taśmach możemy usłyszeć następujące stwierdzenia: - Nie będzie powrotu do tej sprawy. Bo każdy jeden w tej chwili, odsunięcie, jest jeszcze gorsze. Nie ma. Po prostu trzeba to załatwić. Wiesz Olgierd - mała, duża sprawa. Wiesz… Co ci będę mówił. Po prostu będę tobie naprawdę bardzo wdzięczny – mówił Kwapisz. Marszałek Geblewicz trochę kluczy i wypowiada się bardzo na około, ale ostatecznie stwierdza, że skoro powiedziało się A to trzeba powiedzieć B: - Trzeba dalej dyskutować. Bo w tym momencie, nie można, jeżeli się powiedziało, że jest się za, że rada osiedla to wspiera, nie można dalej rzeczy kwestionować, tylko trzeba powiedzieć ok – słyszymy. Ostatecznie większość klubu radnych PO poparła rozbudowę Galaxy. Centrum Handlowe jest już powiększone, prace zakończono w tym roku.

Marszałek się broni

Publikacja taśm na tydzień przed wyborami samorządowymi jest poważnym problemem dla Platformy Obywatelskiej. Parlamentarzyści nie odbierali w piątek wieczorem telefonów, a radni z którymi rozmawialiśmy prosili o to by ich wypowiedzi pozostały anonimowe. Wiemy, że w sprawie Galaxy wielu radnych zostało przesłuchanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. W wypowiedzi dla „Gazety Wyborczej” Marszałek Województwa zaprzeczył, że rozmawiał o preferencjach dla firm Echo Inwestment. Potem opublikował oświadczenie na Facebooku: - No to TVPiS i RadioPiS wkroczyły w pełnię brudnej kampanii na ostatnim odcinku wyborów samorządowych. Byłem proszony przez przedstawiciela inwestora- firmy Echo Investment o umożliwienie spotkania z klubem radnych PO w Szczecinie, celem przedstawienia zamierzeń inwestora w odniesieniu do przebudowy Centrum Galaxy i przekonania radnych, co do korzyści płynących z tego dla miasta. Inwestor był rozgoryczony, że całość inwestycji prowadził w pełni w uzgodnieniu z miastem, zgodnie z prawem i uzyskał wszystkie wcześniejsze decyzje i w ostatnim momencie projekt padł ofiarą konfliktu politycznego w Radzie Miasta, głównie pomiędzy klubem Prezydenta Krzystka- a PiS, jego koalicjantem. Podnosił że firma, która zainwestowała w regionie kilkaset milionów złotych nie powinna być traktowana, jako zakładnik lokalnych wojen, bo traci na tym również miasto. – pisze Geblewicz. Na taśmach jednak wyraźnie słychać, że Kwapisz oczekuje od Geblewicza wstawiennictwa i wydania radnym konkretnych dyspozycji. Powołuje się także na rozmowy ze Stanisławem Gawłowskim.

Taśmy opublikowane w piątek były szeroko komentowane w TVP Szczecin. Politycy PiS nazywali to, co zostało opublikowane korupcją polityczną, padały także zdania, że są to „politycy na sprzedaż”. Sprawa będzie pewnie kolejną osią kampanii wyborczej. Do wyborów zostało zaledwie kilka dni.