To uwielbiana przez szczecinian impreza. Za każdym razem przyciąga na Wały Chrobrego tysiące miłośników roślin. Przed nami wiosenna edycja Kiermaszu Ogrodniczego „Pamiętajcie o ogrodach”.

Targi odbędą się w sobotę i niedzielę, 18 i 19 maja, tradycyjnie na górnym tarasie Wałów Chrobrego. W sobotę będzie można je odwiedzać w godz. 09:00 – 18:00, z kolei w niedzielę organizatorzy zapraszają od 09:00 do 17:00. Wstęp oczywiście jest bezpłatny.

Wystawcy z całej Polski

W wydarzeniu weźmie udział ponad 100 wystawców, którzy przyjadą do Szczecina z wielu, odległych nawet, rejonów Polski. Będą też lokalni ogrodnicy, z naszego miasta i okolic.

– Wystawcy nierzadko przywiozą ze sobą całe kolekcje odmian poszczególnych gatunków, często unikatowe egzemplarze roślin satysfakcjonujące doświadczonych, najbardziej wymagających domowych ogrodników – zapowiadają organizatorzy, dodając: – Takiej różnorodności gatunków, odmian, pokrojów, kolorów, zapachów jak na Kiermaszu Ogrodniczym „Pamiętajcie o ogrodach” trudno doświadczyć w innych miejscach oferujących artykuły do ogrodu – nawet w największych i najprężniejszych centrach ogrodniczych.

Trudno się z tym nie zgodzić. Podczas każdej edycji Kiermaszu Wały Chrobrego „toną” w kwiatach i ogrodowej zieleni, a odwiedzający mogą tu znaleźć właściwie wszystko, co się im tylko zamarzy. Tak będzie i tym razem. Na miejscu będzie można wybierać spośród drzewek i krzewów owocowych oraz ozdobnych (zarówno liściastych, jak i iglastych), roślin rabatowych – do ogrodu i na balkon, bylin, kłączy i cebul kwiatowych, traw ozdobnych, pnączy, róż, świeżych ziół w doniczkach, kaktusów i sukulentów i wielu, wielu innych.

Warto sprawdzić fanpage Kiermaszu na Facebooku, gdzie organizatorzy systematycznie publikują informacje o ciekawych roślinach, które będzie można kupić w weekend na Wałach Chrobrego: https://www.facebook.com/kiermasz.ogrodniczy/

Będzie też dobre jedzenie

„Pamiętajcie o ogrodach” to nie tylko rośliny. W ofercie targów nie zabraknie też nawozów ogrodniczych, sprzętu mechanicznego, małej architektury ogrodowej oraz ozdób i rękodzieła do domu i ogrodu.

Swoje stoisko będzie miał także Polski Związek Działkowców. Fachowcy będą tu udzielać porad oraz zbadają odczyn naszej gleby. Dodatkową atrakcją jest kiermasz jadła regionalnego, czyli „Wałówka z przysmakami” zlokalizowana w ulicy Szczerbcowej. Odwiedzający znajdą tu stoiska m.in. producentów pieczywa (np. chlebów żytnich wypiekanych na bazie naturalnego zakwasu w piecu ceramicznym - z czarnuszką, kminkiem, z ziarnem, z suszonymi pomidorami i czosnkiem, z żurawiną), wędlin i serów (produkty z Podlasia, Litwy, Podhala), oryginalnych tureckich słodyczy. Będą również oliwki, miody z najlepszych pasiek, obwarzanki robione według najbardziej tradycyjnych receptur, węgierskie kołacze i langosze, przetwory z ryb i owoców oraz podpiwki, kwas chlebowy i piwa smakowe z minibrowarów.

Portal wSzczecinie.pl jest patronem medialnym Kiermaszu „Pamiętajcie o ogrodach”.