Zakończyła się kompleksowa modernizacja starego, przedwojennego skrzydła Przychodni Rehabilitacji Leczniczej i Zawodowej Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Był to trzeci – i zarazem ostatni – etap modernizacji placówki.

Pierwsze dwa etapy modernizacji obejmowały dobudowanie i wyposażenie nowego czterokondygnacyjnego skrzydła do istniejącej przychodni. Wtedy pojawiła się nowa rejestracja na parterze, wymieniono windy, zmodernizowano klatkę schodową, zmieniono wejście do przychodni, zagospodarowano teren, odrestaurowano mur, wymieniono ogrodzenie i zbudowano nową drogę wokół budynku.

– Całość trzyetapowego zadania miała na celu rozszerzenie zakresu funkcji pełnionej przez przychodnią z monospecjalistycznej na wielospecjalistyczną, podniesienie jakości świadczonych usług a także obniżenie kosztów funkcjonowania ośrodka poprzez rezygnację z dzierżawionych pomieszczeń przy ulicy 3 Maja w Szczecinie – mówi Małgorzata Sysło-Przedpełska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Szczecinie.

Nowości i udogodnienia

Trzeci etap to oddanie do użytku wyremontowanego przedwojennego skrzydła od strony ul. Kopernika. Większość przestrzeni została przeznaczona na potrzeby Przychodni Rehabilitacji. W ramach Przychodni nr 2 przeniesione zostały poradnie: ginekologiczna, urologiczna oraz uzależnień, które dotychczas działały w budynku przy ul. 3 Maja.

Na parterze wyremontowanej części budynku znalazły miejsce sale kinezyterapii, w tym sala kinezyterapii dla dzieci i zmodernizowane szatnie dla pacjentów. Pierwsze piętro to gabinety lekarskie Poradni Rehabilitacji i Oddziału Dziennego Rehabilitacji Ogólnoustrojowej, fizykoterapia ze stanowiskami do elektrolecznictwa, magnoterapii, laseroterapii i ultradźwięków. Są tu też szatnie dla personelu, pokój socjalny i sala konferencyjna.

II piętro to sala kinezyterapii i gabinety masażu oraz szatnie dla pacjentów. Część zabiegów w ramach Przychodni Rehabilitacyjnej, takich jak pole magnetyczne wielkiej częstotliwości (terapuls), laseroterapia, ultradźwięki, krioterapia, będzie odbywała się równolegle i niezależenie, tak jak do tej pory, na poziomie -1.

Z myślą o wszystkich

Nowo wybudowane skrzydło budynku zostało dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W zmodernizowanej przedwojennej części przystosowano toalety do potrzeb osób niepełnosprawnych, gabinety umiejscowiono tak, by pacjenci korzystający z kilku różnych zabiegów mieli je zapewnione w jednym miejscu, wyposażono windy w zapowiedzi głosowe i przygotowano więcej miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych.

W ramach termomodernizacji przeprowadzono szereg prac dociepleniowych, wyremontowano dach, wymieniono instalację sanitarną oraz wykonano izolację wodną.

Na wykonanie części tych prac WOMP otrzymał dofinansowanie ponad miliona złotych ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Pozostałe środki pozyskano w ramach dotacji z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 900 tys. złotych. W całości budżet projektu wyniósł 10,47 mln złotych.