Hol wejściowy kryje piękną polichromię, a w Sali Konferencyjnej zobaczymy misternie zdobioną dębową boazerię. Budynek Komendy Wojewódzkiej Policji przy ul. Małopolskiej można teraz zwiedzić siedząc przed ekranem komputera czy smartfona. Specjalnie na potrzeby wyjątkowej w tym roku Wirtualnej Nocy Muzeów, powstał spacer online po najciekawszych zakamarkach gmachu.

W ostatnich latach dużo mówi się o budynku Filharmonii, ale nie można zapominać, że tuż obok stoi równie ciekawy gmach. Teraz można go zwiedzić bez wychodzenia z domu. Wystarczy odwiedzić stronę: www.zachodniopomorska.policja.gov.pl/ftp/kwp_sz/vkomenda/index.html

Warto kierować wirtualny „wzrok: do góry

Obecna siedziba KWP od zawsze była miejscem pracy służb mundurowych. Zbudowano ją w latach 1902-05 dla Prezydium Policji. Zabytkowy budynek przeszedł w 2015 r. gruntowną modernizację, dofinansowaną ze środków unijnych.

Wirtualny spacer daje możliwość swobodnego obracania obrazu i warto z tego korzystać. Już przed wejściem trzeba „spojrzeć” do góry, by przyjrzeć się figurze rycerza z tarczą. Jeszcze piękniejsze widoki czekają na suficie i ścianach holu wejściowego. Ozdobiono je polichromiami z motywami roślinnymi. Zdobienia zamalowano po 1945 r., ale pieczołowicie odtworzono je podczas ostatniej renowacji.

Wyjątkowa sala konferencyjna

Na piętrze należy koniecznie zajrzeć do Sali Konferencyjnej. Ściany i sufit wyłożone są tutaj dębową boazerią. Znajdziemy na niej m.in. herb państwa pruskiego, odrestaurowany w 2015 r. Polichromiami z motywami roślinnymi oraz przedstawieniami figuralnymi pokryto górny pas ściany biegnący nad boazerią. W oknach zobaczymy witraże z herbami malowanymi na szkle.

Spacer daje również możliwość wybrania się na wewnętrzny dziedziniec. Najbardziej spostrzegawczy zwiedzający zobaczą tam m.in. skromny obelisk ku czci poległych policjantów.

Inna niż zwykle Noc Muzeów

Tradycyjna Noc Muzeów nie może się w tym roku odbyć ze względu na pandemię koronawirusa. Część szczecińskich instytucji przygotowała jednak w zamian atrakcje online. W sobotę 16 maja warto np. zaglądać na media społecznościowe Muzeum Narodowego w Szczecinie, a także na stronę www.muzeum.szczecin.pl.