Na wystawę stałą trzeba wykonać 212 elementów urządzeń interaktywnych. Właśnie rozpoczyna się procedura przetargowa. Morskie Centrum Nauki na Łasztowni będzie można zwiedzać w 2021 r.

Koszt zamówienia szacowany jest na 23 mln zł netto. Zostanie on zweryfikowany przez zainteresowane firmy, które złożą swoje oferty. We wtorek do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej zostało wysłane ogłoszenie o przetargu. Za kilka dni pełna dokumentacja zamówienia będzie dostępna na stronie BIP oraz bip.centrumnauki.eu.

Pięć części tematycznych

Koncepcja wystawy powstała w porozumieniu z wieloma szczecińskimi środowiskami, m.in. z uczelniami, z Akademią Morską na czele. Jej najważniejszą częścią będą eksponaty interaktywne. Pozwalające samodzielnie wykonywać różne czynności i eksperymenty. Często na własnej skórze poznając dzięki nim prawa rządzące morskim światem.

Wystawa stała podzielona będzie na pięć części, eksponowanych na trzech piętrach nowego gmachu na Łasztowni. To: Cała naprzód! (o budowie i projektowaniu statków), Chlap! (wodny plac zabaw dla dzieci m.in. z tamami, śluzami i pompami), Życie na morzu (o zawodach związanych z morzem, rolach i zadaniach na statku), Ratunku, S.O.S.! (o tym jak radzić sobie z morskim żywiołem) oraz Którędy do Afryki? (o nawigacji, kartografii oraz wpływie człowieka na morza i oceany). Wszystko z wieloma nawiązaniami do historii Pomorza Zachodniego.

Eksponaty mają gwarantować naukę w formie przygody

Największy z planowanych eksponatów to maszt z rejami. Będzie można po nim wspiąć się (z asekuracją) do bocianiego gniazda. Tam zadaniem zwiedzających będzie wypatrzenie przy pomocy trzech typów lunet określonego punktu wśród ekspozycji MCN.

W specjalnym basenie falowym będzie można zobaczyć jak powstaje tsunami i wybudować falochron najlepiej zatrzymujący wzburzone fale. Atrakcją przede wszystkim dla najmłodszych będzie replika polskiego modelu batyskafu, do którego będzie można wejść, pobawić się panelem sterowania, a za oknem dostrzec rybki.

Na pneumatycznej tratwie ratunkowej odwiedzający poznają jak działa odsalarka i spróbują sprowadzić pomoc puszczając lusterkiem „zajączki”. Wyzwaniem będzie też sprawne operowanie rzutką rękawową, którą rzuca się tonącym. Wyniki w tej interaktywnej zabawie będzie można porównywać z najlepszymi.

Będą też obiekty muzealne

To tylko kilka przykładów spośród 212 eksponatów. Elementami wspomagającymi wystawę będą oryginalne obiekty, takie jak części jednostek pływających i ich wyposażenie, modele i makiety oraz pamiątki marynistyczne udostępnione przez Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Budowa gmachu Morskiego Centrum Nauki już trwa. Powstaje on na Łasztowni, między Trasą Zamkową a dźwigozaurami.