Należący do Polskiej Żeglugi Bałtyckiej prom „Cracovia” przechodzi remont klasowy w Stoczni Pomerania przy ul. Gdańskiej.

 

To rutynowy remont klasowy, który statki muszą przechodzić regularnie, by mogły być dalej eksploatowane. Prace rozpoczęły się tydzień temu i powinny potrwać jeszcze drugie tyle.

„Cracovia" powstała w 2002 roku w hiszpańskiej stoczni Astilleros Espanoles. Początkowo pływała pomiędzy Kadyksem a Wyspami Kanaryjskimi oraz Wenecją i Majorką. W 2014 r. kupił ją armator Port Bulgaria West, by obsługiwała trasę pomiędzy Burgas a Batumi na Morzu Czarnym. W 2017 roku 15-letni prom stał się własnością Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Na co dzień pływa ze Świnoujścia do Ystad w Szwecji.

Charakterystycznym elementem promu jest malowidło na dziobie przypominające wieloryba. Inspiracją dla jego powstania były stylistyka witraży Stanisława Wyspiańskiego. Grafika powstała podczas poprzedniego remontu w MSR Gryfia.

Tym razem prom nie trafił jednak do państwowej stoczni, tylko do prywatnej Stoczni Pomerania. To zakład, który powstał na gruzach upadłej Stoczni Remontowej „Parnica”.

AUTOR ZDJĘCIA: Wojciech Bigus

AUTOR ZDJĘCIA: Wojciech Bigus