Politycy i samorządowcy wciąż spierają się o to, kto powinien finansować tę inwestycję. Z punktu widzenia pacjentów najważniejsze jest jednak to, że budowa nowej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Twardowskiego jest już przesądzona. Jak będzie wyglądać?

Nową siedzibę WSPR zaplanowano przy ul. Twardowskiego, w pobliżu ul. 26 Kwietnia (za sklepem Biedronka). Na działce o powierzchni ok. 1,7 ha staną dwa budynki. W jednym znajdzie się część administracyjno-szkoleniowa, a w drugim pomieszczenia dla zespołów ratownictwa medycznego i zaplecze garażowo-techniczne dla karetek.

Na razie przy ul. Twardowskiego nie sfinalizowano jeszcze etapu prac rozbiórkowych. To teren poprzemysłowy. W ubiegłym roku doszło tam do tragedii, gdy w basenie przeciwpożarowym utonęli dwaj kilkunastoletni chłopcy.

WSPR przygotowuje się obecnie do przetargów na inżyniera kontraktu oraz na końcowy etap rozbiórek. Nowa siedziba ma być gotowa do końca 2022 roku.

Polityczne spory o montaż finansowy

Budowa kosztować ma 52 mln zł. Połowa potrzebnej kwoty – 26 mln zł – pochodzić będzie z budżetu państwa. 11 mln zł zabezpieczono w budżecie samorządu województwa. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego musi dołożyć 15 mln zł ze środków własnych, czyli w większości z kredytu (szacuje się, że ok. 8 mln zł mogą później odzyskać po sprzedaży obecnej siedziby przy al. Wojska Polskiego).

Politykom Prawa i Sprawiedliwości nie podoba się pomysł obciążania Pogotowia kredytem. Krytykowali marszałka Olgierga Geblewicza, że nie znalazł 26 mln zł (połowa inwestycji) w budżecie województwa, a jednocześnie namawiają prezydenta Piotra Krzystka, by do budowy dołożył się Szczecin (mówią o 10 mln zł z budżetu miasta).

Roman Pałka, dyrektor WPSR, apelował niedawno, by nie wciągać Pogotowia w polityczne rozgrywki. Zapewnił, że montaż finansowy, zakładający zaciągnięcie kredytu, jest bezpieczny dla kierowanej przez niego instytucji.

Druga stacja pogotowia ratunkowego

Mniejsza stacja pogotowia już powstaje przy ul. Duńskiej. Kosztować będzie ponad 16 mln zł. Budynek z pomieszczeniami dla ratowników medycznych i z zapleczem garażowo-technicznym dla ambulansów powinien być gotowy najoźniej w czerwcu 2021 r. Wykonawcą jest firma Calbud.

AUTOR ZDJĘCIA: WSPR

AUTOR ZDJĘCIA: WSPR