Miasto wyłoniło zwycięski projekt w konkursie na instalację artystyczną z Krzysztofem Jarzyną w roli głównej. Zwyciężyła propozycja pozwalająca każdemu wcielić się w kultową postać z komedii „Poranek Kojota”.

 

Zwyciężył projekt autorstwa Ewy Bone i Ewy Kozubal z Bogdańca. Rzeźba oddaje charakterystyczną sylwetkę „szefa wszystkich szefów” i obrys twarzy z okularami przeciwsłonecznymi. Każdy będzie mógł przy niej zapozować do zdjęcia, dopełniając instalację własną twarzą.

„Wybrany projekt ma znamiona instalacji rzeźbiarskiej, a nie ujęcia pomnikowego jako takiego. W rozumieniu większości komisji ujęcie pomnikowe jest upamiętnieniem dla osób tudzież zdarzeń wybitnych, Krzysztof Jarzyna jest postacią fikcyjną i jako taka powinna być upamiętniona innymi środkami wyrazu niż bohaterowie historyczni, czy osobowości wybitne. Założenia projektu w warstwie rzeźbiarskiej pozostawiają daleko idącą interpretację postaci fikcyjnej jako fenomenu kulturowego. Figura przedstawiona w formie połowy skorupy z zarysem głowy i nieodzownymi okularami wyraźnie wskazują na Krzysztofa Jarzynę, pozostawiając resztę postaci w domyśle, czyli sferze fikcji, bez bezpośredniego udziału portretu aktora Edwarda Linde-Lubaszenko, a w sposób pośredni wyrażająca cechy nadane postaci filmowej przez wyśmienitego aktora. Dodatkowo dwustronność rzeźby jest bardzo sugestywna i daje się odczytać jako obecność osoby odróżniającej się od reszty społeczeństwa samym swoim nienachalnym bytem - a co ważne nie przyjmując, przy tym postawy superbohatera” – czytamy w uzasadnieniu werdyktu sądu konkursowego, którego przewodniczącym był dr Artur Malewski.

Zwyciężczynie otrzymają 8 tys. zł i zaproszenie do podpisania umowy na wykonanie zaprojektowanej instalacji.

II nagrodę i 6 tys. zł otrzymała bardzo realistyczna praca Jacka Kicińskiego z Gdańska. III nagrodą i 4 tys. zł uhonorowano Elżbietę Sawicką ze Szczecina. W jej projekcie Krzysztof Jarzyna spogląda na przechodniów spod ziemi.

Krzysztof Jarzyna stanie na placu, na końcu bulwarów na Łasztowni. Łączny koszt wszystkich prac i czynności związanych z wykonaniem instalacji nie może przekroczyć 157 500,00 zł.

Zadanie zostało wybrane do realizacji w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego.

I nagroda:

II nagroda:III nagroda: