Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski, podpisał decyzję o ustaleniu lokalizacji nowej, dwutorowej linii elektroenergetycznej o napięciu znamionowym 400 kV relacji Krajnik - Baczyna wraz z traktami światłowodowymi. Nowa infrastruktura ma sprawić, że blackout z kwietnia 2008 r. już się w Szczecinie nie powtórzy.

Inwestycja planowana jest w gminach Kozielice i Myślibórz. Obecnie przebiega tamtędy wyeksploatowany odcinek linii elektroenergetycznej 220 kV Krajnik – Gorzów. Stara infrastruktura przesyłowa zostanie zdemontowana, a zastąpi ją nowoczesna.

- To bardzo ważna inwestycja, która niewątpliwie podniesie bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców województwa zachodniopomorskiego – mówi wojewoda Tomasz Hinc. - Modernizacja zmniejszy ryzyko awarii, chociażby takich, jak ta z 8 kwietnia 2008 roku, w wyniku której ponad tysiące mieszkańców zachodniej części Polski pozbawionych było dostaw energii elektrycznej.

Wspomniana awaria była największą w powojennej historii miasta. Bez dostaw prądu Szczecin został sparaliżowany. Wielu mieszkańców zostało tego dnia w domach, zamkniętych była większość sklepów, pozbawiona tramwajów komunikacja miejska zawodziła, nie działały telefony komórkowe.