Nowa placówka edukacyjna przy ul. Kredowej pierwotnie miała być gotowa już we wrześniu 2019 r. Problemy z wykonawcą sprawiły jednak, że szkoła wciąż jest w budowie. Miasto przyznało właśnie, że ostatni podawany termin zakończenia inwestycji – wrzesień 2021 r. – też jest już nieaktualny. Poszukiwany jest wykonawca dokumentacji projektowo – kosztorysowej na dokończenie budowy, a później przyjdzie czas na przetarg na nowego wykonawcę.

 

Obecnie na terenie budowy prowadzone są tylko prace zabezpieczające. Wcześniej rozwiązano umowę z generalnym wykonawcą – firmą POLAQUA Sp. z o.o. Miasto nie było zadowolone z wolnego postępu prac i pojawiających się uchybień.

– Część prac zrealizowano niezgodnie z wymaganiami określonymi w Programie Funkcjonalno-Użytkowym. Dlatego, nie widząc perspektyw na dokończenie inwestycji przez POLAQUĘ, miasto zdecydowało się na zakończenie współpracy z wykonawcą – tłumaczy Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miasta ds. inwestycji.

Wykonawcy naliczono kary umowne w wysokości ponad 12,5 mln zł. Blisko 6 mln zł wpłynęło na konto miasta w ramach gwarancji bankowej. Przypomnijmy, że POLAQUA za realizację całej inwestycji miała otrzymać 59,4 mln zł.

Będzie oddzielny projektant i wykonawca

Dotychczas szkoła była budowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”, gdzie wszystkie prace spoczywają na jednym wykonawcy. Dokończenie budowy odbędzie się jednak w inny sposób.

– Ze względu na to, że w tym przypadku model ten nie sprawdził się magistrat zmienia podejście – najpierw zleci wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej na dokończenie budowy szkoły, która pozwoli przyszłemu wykonawcy zakończyć całą inwestycję zgodnie z pożądanymi przez Miasto standardami. Postępowanie przetargowe na wykonanie dokumentacji jest w toku. Po jej przygotowaniu, ogłoszony zostanie przetarg na roboty budowlane – informuje Piotr Zieliński.

Co jeszcze zostało do zrobienia?

Do wykonania pozostało jeszcze m.in. zadaszenie sali sportowej i auli, zagospodarowanie terenu, budowa zewnętrznych boisk, zakończenie budowy murów attyki, odebranie rozpoczętych robót w zakresie instalacji: wodnej i kanalizacyjnej, wentylacji mechanicznej oraz elektrycznej i teletechnicznej.

Nowa szkoła podstawowa na gęsto zaludnionym Warszewie jest niezbędna. Będzie miała trzy piętra, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zaplanowano 44 sale lekcyjne, aulę, stołówkę, bibliotekę z czytelnią i szatnie z indywidualnymi zamykanymi szafkami. Częścią kompleksu będzie hala sportowa z widownią na 200 miejsc i dodatkową salą do gimnastyki korekcyjnej oraz innych zajęć ruchowych. Wokół szkoły powstanie strefa sportu i rekreacji z boiskiem do piłki nożnej, boiskiem wielofunkcyjnym, stołami do ping ponga, siłownią plenerową i placem zabaw. Przebudowany zostanie też układ drogowy przy szkole.

– W bliskim sąsiedztwie szkoły toczą się już także inne inwestycje. Budowany jest ciepłociąg do obsługi szkoły. Zmienia się układ dróg dojazdowych, m.in. przy szkole budowana jest ulica Czesława Miłosza i przebudowywany jest dolny fragment ul. Kredowej. W projektowaniu jest m.in. przedłużenie łącznika ulicy Czesława Miłosza jako ciągu komunikacyjno-drogowego pomiędzy ulicami Kredową i Wł. Ostoi Zagórskiego; przebudowany zostanie dalszy fragment ul. Kredowej a przy Podbórzańskiej, Kredowej i Szczecińskiej wybudowane zostanie nowe rondo. W projektowaniu jest również budowa zbiornika retencyjnego, który będzie zbierać wodę opadową z okolicznych ulic a w przyszłości będzie zbierał także wody opadowe z III etapu Trasy Północnej – mówi Piotr Zieliński.