Gdzie na Wałach Chrobrego znajdziemy słowiańskiego pirata i jaki wpływ miał Szczecin na projekt słynnego Titanica? To tylko niektóre zagadki, na które uczniowie znajdą odpowiedzi podczas spacerów z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem.

„Wały Chrobrego – Wrota Szczecina” to projekt skierowany głównie do uczniów szkół podstawowych. Podczas bezpłatnych spacerów będą mogli poznać wszystkie tajemnice najbardziej charakterystycznego miejsca Szczecina.
 
- Skupiamy się na Wałach Chrobrego, by podczas godzinnego zwiedzania dokładnie zaprezentować je uczniom. Pokazać ich symbolikę, szczegóły architektoniczne,  wyjaśnić w jaki sposób ukształtowany został ten teren. A przy okazji przez pryzmat Wałów Chrobrego przekazać wiedzę na temat całego Szczecina – mówi Tomasz Wieczorek, organizator spacerów.

We wrześniu i w październiku odbędzie się około 30 takich spacerów. Zainteresowanie jest duże, ale jeszcze pozostały wolne miejsce. Dyrektorzy i wychowawcy mogę zgłaszać swoje grupy pod adresem mailowym: tomasz.wieczorek@wp.pl i telefonicznie: 606 386 599. Na każdą nieodpłatną wycieczkę trzeba zarezerwować około 60 minut.
 
Zgłaszać mogą się również sami nauczyciele, opiekunowie, rodzice czy dziadkowie. Dla nich przygotowane zostaną co najmniej dwa spotkania na temat Wałów Chrobrego. Podczas nich dowiedzą się od doświadczonego przewodnika, jak opowiadać dzieciom o tym miejscu, by wzbudzić ich zainteresowanie.

- Będę chciał pokazać, jak pokazywać Szczecin dzieciom. Już wcześniej realizowałem akcję „Pokaż Szczecin swoim gościom” oraz "Pokaż Szczecin swoim dzieciom", jest to częściowo podobna inicjatywa – mówi Tomasz Wieczorek.

Spacery po Wałach Chrobrego sfinansowane zostaną z Programu Społecznik, z budżetu województwa zachodniopomorskiego. W jego ramach rozdzielane są mikrogranty na działania społeczne na rzecz wspólnoty. Program obejmuje m.in. działania kulturalne, charytatywne, akcje sąsiedzkie, przygotowanie małej architektury.