Anita Agnihotri, Joanna Olszowska i Sylwia Majdan to panie, które zostały wyróżnione w ósmej edycji plebiscytu Szczecinianka Roku.

Wyniki plebiscytu zostały ogłoszone w piątek podczas uroczystej gali na dziedzińcu Muzeum Narodowego przy ul. Staromłyńskiej.

Decyzją kapituły konkursu tytuł Szczecinianki Roku 2017 otrzymała restauratorka i promotorka kultury Indii w Polsce – Anita Agnihotri, właścicielka restauracji „Bombay”.

– Chce mi się płakać. W ogóle się tego nie spodziewałam. Jest to dla mnie wzruszające, po prostu oddałam 41 lat mojego życia dla Szczecina. Jestem szczęśliwa – mówiła, nie kryjąc łez wzruszenia, Agnihotri.

Eko Szczecinianką Roku 2017 została Joanna Olszowska, organizatorka spotkań z podróżnikami pod nazwą 'Pokazy Slajdów z Wypraw Rowerowych' oraz corocznego „Rowerowego Dnia Kobiet”.

– Jest to taki motor dodatkowy dla mnie, żeby działać wśród właśnie takich inicjatyw rowerowych, ogólnie turystycznych – mówiła Olszowska. – Pokazy slajdów z wypraw rowerowych to nie tylko spotkania z podróżnikami dla kobiet. Zapraszam szczecinian, żeby poopowiadali o swoich wyprawach. To jest zachęcanie kolejnych osób do tego, żeby aktywnie spędzały czas.

Podczas gali poznaliśmy również Szczeciniankę Roku wybraną przez czytelników Kuriera Szczecińskiego. Została nią projektantka mody Sylwia Majdan.

Plebiscyt na Szczeciniankę Roku już po raz ósmy zorganizowało Stowarzyszenie Kobiety dla Szczecina i Regionu. Jego celem jest wyłonienie kobiet niezwykłych, które aktywnie działają na rzecz miasta i angażują się w jego rozwój.

– To wyjątkowy plebiscyt, ponieważ już sama nominacja jest podziękowaniem za aktywność od środowiska, w którym działa kandydatka do tytułu – podkreśla Anna Kornacka, prezeska Stowarzyszenia.