Samochody, rowery, maszyny do pisania, maszyny do szycia i wiele więcej. Kolekcja unikatowych eksponatów ze słynnej przedwojennej fabryki Stoewera jeszcze w tym roku wzbogaci Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Dziś miasto oficjalnie podpisało umowę kupna z Manfriedem Bauerem, właścicielem muzeum w Wald-Michelbach, w niemieckiej Hesji.

– Stoewer wraca do Szczecina, rodzinnego miasta i trudno znaleźć lepsze miejsce dla tej kolekcji jak nasze Muzeum Techniki i Komunikacji, które odwołuje się do historii technologii naszego miasta. Możemy śmiało powiedzieć, że Szczecin przełomu XIX i XX wieku był przemysłową „doliną krzemową” tamtych czasów. Mogę zapewnić, że to nie koniec naszego poszukiwania marki Stoewer na świecie – mówił podczas podpisania umowy prezydent Piotr Krzystek.

Kolekcja zgromadzona w muzeum w Wald-Michelbach liczy prawie 900 eksponatów, wśród nich jest 7 samochodów, 8 rowerów (jeden, to właściwie motorower), kilkadziesiąt maszyn do pisania, maszyny do szycia oraz kilkaset drobniejszych eksponatów – dokumentów, fotografii, akcesoriów z epoki. Największe wrażenie na liście zakupów robią oczywiście samochody. To m.in. Stoewer C-2 z 1913 r., Stoewer V5 Sport z 1931 r. czy Stoewer Arkona z 1939 r. Wszystkie pięknie odnowione i „na chodzie”.

– Urodziłem się w Szczecinie w 1941 roku i to jest czas mojego pierwszego kontaktu z tym miastem – mówił Manfried Bauer, właściciel kolekcji i twórca Muzeum Stoewera w Wald-Michelbach. – Poważne podejście i propozycja Muzeum Techniki przekonała mnie, że Szczecin jest i zawsze był jedynym miastem predestynowanym do tego, aby można było ponownie umiejscowić w nim moją kolekcję.

ZOBACZ TEŻ: "Stoewery wracają do domu". Szczecin kupił całe muzeum niemieckiego kolekcjonera [foto]

Za kupno całego zbioru magistrat zapłaci 3,2 mln zł w trzech ratach. – Podpisanie umowy jest najważniejszym elementem w osiągnięciu naszego celu – mówił Stanisław Horoszko, dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. – Przed nami jeszcze kilka drobnych spraw formalnych i mamy nadzieję, że jeszcze we wrześniu uda nam się rozpocząć proces transportu obiektów. Chcielibyśmy również zorganizować prezentację części kolekcji by zachęcić mieszkańców do późniejszego odwiedzenia całej ekspozycji.

Rodzina Stoewerów działała w Szczecinie na przełomie XIX i XX wieku. Na początku produkowała rowery, maszyny do szycia i pisania (przy dzisiejszej ul. Niemcewicza). Później otworzyła zakład przy obecnej al. Wojska Polskiego, w którym zaczęły powstawać słynne na całą Europę samochody.