Pierwsze nowe okno pojawiło się w 120-letnim zabytkowym budynku u zbiegu ulic św. Ducha i Dworcowej. Przypomnijmy, że remont starej drukarni ruszył na początku roku, a zaczęło się od zbijania zmurszałych tynków i wyburzania niepotrzebnych ścian działowych.

 

Projekt renowacji starej drukarni przygotowała warszawska pracownia Tremend, która zajmie się również aranżacją wnętrz. Obecny właściciel, czyli spółka Emelem, planuje stworzyć w tym miejscu centrum konferencyjno-weselno-hotelowe. Najbardziej optymistyczny harmonogram zakłada, że odnowiony budynek mógłby być gotowy już w grudniu przyszłego roku.

Przypomnijmy, że budynek u zbiegu dzisiejszych ulic Dworcowej i św. Ducha powstał w latach 1900-1901 według projektu W.O. Zimmermanna. Zaplanowano go jako dom towarowy dla firmy H.B. Juda. Obok inwestorzy postawili nieistniejący dziś hotel Metropole.

Następnie w narożnej kamienicy mieściła się redakcja Stettiner Abendpost wraz z drukarnią. Po wojnie budynek pełnił podobną funkcję, bowiem przejęła go Drukarnia Państwowa nr 1, która drukowała m.in. „Kurier Szczeciński”.

Od lat 50. do lat 90. XX w. nieruchomość była częścią majątku Szczecińskich Zakładów Graficznych. Natomiast w latach 80. przeprowadzono remont, w ramach którego dobudowano piątą kondygnację. Po przemianach ustrojowych nieruchomość trafiła w prywatne ręce. Budynek stoi pusty prawdopodobnie od 1997 r.