Remont – z jednej strony upragniony, bo dający w perspektywie zmiany domowego wystroju, z drugiej strony znienawidzony z powodu konieczności posprzątania po nim. Z tego właśnie powodu, jeszcze nim remont się zacznie, niecierpliwie odliczamy dni do jego zakończenia. Czy sprzątanie po remoncie musi być koszmarem? Nie!

Koniec remontu jest równoznaczny z koniecznością generalnego sprzątnięcia całego mieszkania, co zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych zadań. Tynkowanie, cyklinowanie parkietu, malowanie i wiele innych prac pozostawia po sobie całą masę kurzu, pyłu i innych zabrudzeń, z którymi trudno sobie poradzić.

Lepiej się zabezpieczyć

Sprzątanie po remoncie warto dokładnie zaplanować jeszcze przed jego rozpoczęciem. Odpowiednie zabezpieczenie mebli, sprzętu elektronicznego oraz innych elementów wystroju mieszkania nie tylko ułatwi przeprowadzenie prac remontowych, ale także późniejsze sprzątanie. Posłużą nam do tego dostępne w każdym markecie budowlanym folia, taśmy malarskie oraz pudła, do których możemy pochować mniejsze przedmioty. Jeśli tylko mamy taką możliwość, meble i kartony wynieśmy w miejsce jak najbardziej oddalone od remontowanego pomieszczenia. Wnętrza, w których nie trwają prace budowlane, również powinny być szczelnie zamknięte, by kurz u pył nie dostał się do nich. Oddzielając strefę brudną od czystej z pewnością ułatwimy sobie sprzątanie po remoncie.

Od czego zacząć?

Podstawą sprzątania po remoncie jest odkurzanie. Niezbędny będzie dobry odkurzacz. W przypadku dużych zabrudzeń warto wypożyczyć odkurzacz przemysłowy, który doskonale poradzi sobie nie tylko z pyłem i kurzem, ale także z drobnym gruzem.

Podczas sprzątania po remoncie istnieje zasada „od góry do dołu”, co oznacza, że należy zacząć sprzątać od najwyższych partii pomieszczenia, a następnie przechodzić do niższych. Odkurzanie warto powtórzyć kilka razy, zanim przejdziemy do etapu mycia powierzchni na mokro. Jeśli nie usuniemy kurzu i pyły w całości, po kontakcie z wodą zmienią się w trudne do usunięcia zabrudzenia.

Profesjonalne środku czystości najlepiej poradzą sobie z trudnymi zabrudzeniami

Przed przystąpieniem do sprzątania po remoncie warto rozważyć zakup odpowiednich, profesjonalnych środków czyszczących – takich, które zdecydowanie ułatwią nam prace. Chemia profesjonalna różni się od tej dostępnej w drogeriach i marketach przede wszystkim składem oraz stopniem koncentracji produktu. Środki dla profesjonalistów zawierają silniej działające substancje czynne, dzięki czemu są bardziej wydajne i lepiej radzą sobie z najtrudniejszym zabrudzeniami, a ich lepsza skuteczność to oszczędność naszego czasu i energii. Więcej na temat sekretów profesjonalnej chemii czyszczącej znaleźć można w innej publikacji:
Środki czystości dla profesjonalistów, czyli tajemnica skuteczności firm sprzątających”.

Jeśli sam remont kosztował już wystarczająco dużo czasu i nerwów, warto zainwestować w profesjonalne środki chemiczne, które ułatwią prace porządkowe. Dzięki temu szybko będzie można cieszyć się efektami remontu.