Ortopeda zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób, wad wrodzonych i nabytych oraz urazów narządu ruchu. Zakres jego specjalizacji obejmuje cały układ szkieletowy za wyjątkiem kości głowy, układ mięśniowy i więzadłowo-stawowy oraz nerwy i naczynia z nim powiązane.

Kiedy konieczna jest wizyta u ortopedy?

Najczęściej ortopedę kojarzymy z wadami postawy oraz różnego rodzaju urazami. Złamania kości, zwichnięcie stawu kolanowego czy skręcenie kostki to tylko część problemów, z którymi należy zgłosić się do tego specjalisty. Wszystkie dolegliwości skutkujące bólami ze strony kręgosłupa, stawów, ścięgien czy mięśni, gdy towarzyszą im stany zapalne, są sygnałem, że pora odwiedzić ortopedę. Problemy z ruchomością stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, obrzęki, bóle rozruchowe i trzeszczenia w stawach należy także z nim skonsultować. Mogą to być objawy toczącego się w organizmie procesu chorobowego. Ortopeda diagnozuje i leczy również wady postawy – wrodzone lub nabyte. Zmiany zwyrodnieniowe, dyskopatie, przepuklina dyskowa czy rwa kulszowa także wymagają wizyty u specjalisty, podobnie jak wady postawy: lordoza, skolioza, kifoza, płaskostopie, kolana szpotawe i koślawe. Kolejną grupą przypadłości z zakresu kompetencji ortopedy są zmiany przeciążeniowe, jak łokieć tenisisty, zespół cieśni nadgarstka, ostroga piętowa, kolano biegacza. Na temat problemów z kolanem mówi artykuł: „Artroskopia kolana – wskazania do wykonania zabiegu i jego przebieg”.

Profilaktyka ortopedyczna

Wizyta u ortopedy jest obowiązkowa dla rodziców noworodków. U dzieci diagnozowane są dysplazje stawu biodrowego. Badanie ortopedyczne wykluczy wady wrodzone układu szkieletowego, a w przypadku nieprawidłowości pozwoli na szybką interwencję. Odpowiednie leczenie we wczesnym dzieciństwie może skutecznie je skorygować. Profilaktyka odgrywa również ogromną rolę u dzieci w wieku szkolnym. Wszelkie wady postawy odpowiednio wcześnie wykryte, można korygować przy pomocy gimnastyki lub rehabilitacji. Również w przypadku osób starszych profilaktyka jest bardzo ważna. Badanie ortopedyczne pozwoli na szybkie wykrycie osteoporozy i wdrożenie leczenia. Szukając dobrego lekarza, warto rozpocząć od wpisania wyszukiwarce internetowej hasła: ortopeda na tourmedica.pl.

Metody leczenia

Niektóre choroby diagnozowane przez ortopedę wymagają interwencji chirurgicznej. O tym, jaka metoda zostanie wdrożona, decyduje ortopeda w zależności od rodzaju przypadłości i po wykonaniu badań. W celu złagodzenia bólu zalecane może być leczenie farmakologiczne z zastosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ortopeda może zalecić rehabilitację lub fizjoterapię. W niektórych przypadkach konieczne może być usztywnienie i unieruchomienie kończyny lub operacja likwidująca przyczynę dolegliwości. Lekarz może zalecić zmianę trybu życia i gimnastykę wzmacniającą mięśnie.

Do ortopedy należy wybrać się natychmiast po zaobserwowaniu niepokojących nas objawów. Również ból kręgosłupa trwający powyżej kilku dni nie powinien być lekceważony, gdyż może być spowodowany poważną chorobą.