Pomimo zimna i niesprzyjającej aury, mieszkańcy Szczecina chętnie wzięli udział w sobotnich spacerach zorganizowanych w ramach czwartej edycji Święta Śródmieścia. Rano podążali śladami „Misterów Szczecina”, a po południu zgłębiali swoją wiedzę o śródmiejskich kamienicach.

Marcin Szneider i Tomasz Sachanowicz zabrali uczestników swojego spaceru w sentymentalną podróż śladami „Misterów Szczecina”. Mieszkańcy grodu Gryfa mieli okazję poznać budynki, które zwyciężyły, bądź były nominowane, w plebiscycie organizowanym w latach 60. i 70. XX w. Jego głównym celem było wyłonienie najpiękniejszych i najbardziej funkcjonalnych budynków mieszkalnych, które powstały na terenie Szczecina.

Poznali modernistycznych misterów

Spacer rozpoczął się od kina Kosmos - nominowanym do tytułu „Mistera 25-lecia”, a zakończył na Wojewódzkim Domu Sportu, który zdobył tytuł „Mistera 25-lecia”.

– Budynek kina Kosmos to projekt architekta Andrzeja Korzeniowskiego. Zaprojektowany w 1956 roku, a w 1959 oddany do użytku, a więc po okresie obowiązywania doktryny socrealizmu w architekturze. To jeden z pierwszych tak nowoczesnych budynków na terenie Szczecina – opowiadał Marcin Szneider.

Uczestnicy spaceru poznali również „Mistera Szczecina 1963” – plombę przy al. Wojska Polskiego projektu Janusza Karwowskiego, „Mistera Szczecina 1965” – blok przy pl. Grunwaldzkim 1-2 projektu Tadeusza Ostrowskiego, czy „Mistera Szczecina 1970” – blok przy al. Wojska Polskiego 26-30 projektu architektonicznego duetu Wacław Furmańczyk i Witold Jarzynka.

Również w sobotę, ale o godz. 15, wystartował spacer śladami przemian śródmiejskich kamienic, który poprowadził miejski konserwator zabytków Michał Dębowski. Uczestnicy zobaczyli, jak mieszkańcy upiększyli swoje miejsce do życia przy jednoczesnym zachowaniu szacunku dla lokalnego dziedzictwa architektonicznego.

Niedziela także pełna atrakcji

Dodajmy, że to nie koniec atrakcji w ramach 4. Święta Śródmieścia. Już w niedzielę organizatorzy zapraszają na „Rajski dzień na Rayskiego”. Na mieszkańców czekać będzie wiele atrakcji, a wśród nich strefa książkowa i rękodzieła, portretowe studio foto „Piesek śródmiejski”, przestrzeń warsztatowa, akademia deskorolki, koncerty i wiele więcej. Będzie można również rozsiąść się wygodnie w kawiarniach i restauracjach.

Również w niedzielę ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki po raz kolejny razem ze Stowarzyszeniem Mi-Gracja zaprasza na dwujęzyczny spacer po Śródmieściu „Szczecin wielu kultur” – prowadzony w języku polskim z tłumaczeniem na język rosyjski. Prowadzą Piotr Ostrowski i Jana Karpenko. Start pod pomnikiem Marynarza o godz. 15.