Sedina w pełnej krasie, z kaskadami spienionej wody rozbijającymi się pod łodzią bogini oraz tramwaj w kolorze kości słoniowej przejeżdżający przez most nad Regalicą z charakterystycznymi wieżyczkami. To przykłady nieistniejącego już Szczecina, który możemy zobaczyć na filmie z niemieckiego archiwum AKH.

Film to zapis podróży poślubnej niemieckiej pary, która wybrała się w rejs Odrą z Raciborza do Szczecina. Musiała to być zamożna para, bo film nagrany jest w kolorze. Do Szczecina małżonkowie mieli dotrzeć 31 sierpnia 1939 roku, a więc w przeddzień wybuchu II wojny światowej. Niektórzy podważają jednak tę datę, ze względu na kwitnące kasztanowce uwiecznione na filmie, co wskazywałoby raczej na początek maja.

Ujęcia ze Szczecina zaczynają się ok. 18 minuty filmu. Na początku oglądamy zniszczony w czasie wojny most z charakterystycznymi wieżyczkami. To „poprzednik” wybudowanego po wojnie Mostu Cłowego. Na prawą stronę Regalicy przejeżdża właśnie tramwaj. Po odbudowie przeprawy tej linii nie odtworzono. A tramwaje zaczęły ponownie przejeżdżać przez Regalicę dopiero w 2015 roku (SST).

Później na filmie obejrzeć możemy Wieżę Bismarcka, Wały Chrobrego, Bramę Portową i szczeciński port. Na szczególną uwagę zasługują ujęcia zaginionej w czasie wojny Sediny (ok. 20:20 minuty filmu). Działająca fontanna, z kaskadami spienionej wody rozbijającymi się pod łodzią germańskiej bogini, wygląda bardzo majestatycznie.