O zakończenie procesu prototypowania i przywrócenie możliwości parkowania na placu Orła Białego zaapelował poseł PiS Artur Szałabawka podczas wtorkowego wydania programu "Studio wSzczecinie.pl". Według parlamentarzysty i obecnego kandydata na posła, mieszkańcy miasta są zirytowani tym, że ogranicza się możliwość parkowania w centrum Szczecina bez zapewnienia kierowcom żadnej alternatywy.

"Plac trzeba otworzyć i uruchomić parkingi"

Poseł Artur Szałabawka już podczas swojej obecności w Radzie Miasta zasłynął dość wyrazistymi poglądami na temat tego, że w Szczecinie ruch samochodowy nie powinien być ograniczany. Parlamentarzysta PiS z niepokojem obserwuje sytuację na placu Orła Białego i trwający proces prototypowania, który poskutkował utratą ponad stu miejsc parkingowych w centralnej części Szczecina.

- Korki w mieście biorą się nie tylko z ilości samochodów, ale i poprzez działanie miasta, które polega na likwidacji miejsc parkingowych, transport publiczny nie działa poprawnie i nie ma żadnej alternatywy. Nie widzę u nas w mieście dużych parkingów, gdzie mieszkańcy mogliby spokojnie zaparkować – mówił podczas programu "Studio wSzczecinie.pl" poseł Artur Szałabawka.

Parlamentarzysta zwrócił uwagę, że w centrum miasta powinny powstać przynajmniej dwa parkingowce. Jako ich lokalizacje wskazane zostały m.in. okolice placu Batorego.

Jaka według posła Szałabawki jest przyszłość placu Orła Białego? - Plac trzeba otworzyć i uruchomić parkingi. Obecnie bardzo zanieczyszczamy powietrze, samochody jeżdżą w kółko, bo kierowcy szukają dla siebie miejsca parkingowego. Trzeba dać mieszkańcom miasta alternatywę, znaleźć miejsca parkingowe np. pod Trasą Zamkową. Prototypowanie jest niepotrzebne, bo gdy będzie alternatywa, to kierowca przejdzie 200-300 metrów. Teraz nie mamy gdzie parkować i to się rozszerza na centrum miasta – mówił dalej poseł PiS.

Dodajmy, że proces prototypowania został przedłużony do końca października, o czym portal wSzczecinie.pl informował w ubiegłym tygodniu. Obecnie na placu odbywają się rozmaite aktywności zainicjowane przez mieszkańców.

Szałabawka krytykuje "Deklarację szczecińską" Piotra Krzystka

Politycy Prawa i Sprawiedliwości odmówili podpisania "Deklaracji szczecińskiej" przygotowanej przez prezydenta Piotra Krzystka. Wtorkowy gość programu "Studio wSzczecinie.pl" powiedział, że to efekt dość prowokacyjnego charakteru niektórych podpunktów deklaracji:

- Pan prezydent Krzystek jest w koalicji z Platformą Obywatelską, a my w opozycji. Z mojej działki, czyli inwestycji drogowych, niepoprawnym jest wpisywanie w deklarację wzywania rządu do budowy inwestycji drogowych, które są obecnie realizowane – mówił poseł Szałabawka. - O tej inwestycji niektórzy szczecinianie to od 30 lat słyszą, a nasz rząd podjął wyzwanie jej realizacji – dodał poseł PiS.

"Deklarację" Piotra Krzystka podpisało już kilkunastu polityków, głównie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polskiego Stronnictwa Ludowego.