O planach szczecińskiej rozgłośni poinformowały m.in. Wirtualne Media. Radio Szczecin chce stworzyć nową rozgłośnię skierowaną do Polaków mieszkających po niemieckiej stronie pogranicza. Prezes Radia Szczecin Wojciech Włodarski zwrócił się do Rady Mediów Narodowych o zmianę w statucie spółki, aby mogła ona działać nie tylko w Polsce, ale także w „pozostałych krajach Unii Europejskiej”.

 

Rada wnioskiem ma zająć się 18 stycznia. Radio nazywać się będzie YAXA i ma być skierowane do Polaków mieszkających w Niemczech – chodzi o pogranicze, ale także relatywnie nieodległy od Szczecina Berlin.

„Zasięg radia cyfrowego DAB+ jest szacowany na około 120 tys. odbiorców, co stwarza sposobność intensyfikacji realizacji misji publicznej, która to jest nałożona na Rozgłośnię. Obszar objęty DAB+ jest również obszarem tranzytowym, dla dużej liczby Polaków mieszkających i pracujących na terenie wschodnich Niemiec, co daje YAXA nawet 40 tys. więcej potencjalnych odbiorców”, uzasadnił wniosek Wojciech Włodarski.

Przedstawiciele szczecińskiej rozgłośni póki co nie komentują planów uruchomienia nowej stacji. Szersze informacje będą dostępne dopiero po tym, jak zgodę na uruchomienie radia wyda Rada Mediów Narodowych.

Emisja planowana jest z Niemiec, ale przy odpowiednim ustawieniu nadajników radio mogłoby część audycji szykować także z Polski.

Z badania Radio Track wynika, że Radio Szczecin od czerwca do listopada ub.r. miało 16,9 proc. udziału w szczecińskim rynku. Poza publiczną rozgłośnią lokalny program nadaje również Radio Super FM, a swoje codzienne pasmo na żywo ma także Radio Plus Szczecin.