Nowa rzeźba wzbogaci szczecińską Aleję Żeglarzy na Bulwarze Piastowskim. W najbliższy piątek, 1 czerwca, odsłonięta zostanie rzeźba słynnego kota Umbriagi ze Szczecina. Figura stanie między rzeźbami kpt. Kazimierza Haski i kpt. Ludomira Mączki.

Był rudej maści, mieszkał na przystani i uwielbiał pływać jachtem. Kot o imieniu Umbriaga istniał naprawdę. Na przełomie lat 40. i 50. XX wieku towarzyszył studentom Akademickiego Związku Żeglarskiego podczas wypraw po Jeziorze Dąbie (Mare Dambiensis – Morze Dąbskie). Na cześć nietypowego kota nazwano jacht, fragment wyspy Dębina (Ziemia Umbriagi - tam zszedł na ląd i już nie wrócił na jacht) oraz płynący obok nurt. Przyznawane są także Nagrody Kota Umbriagi dla dzieci popularyzujących żeglarstwo.

Od najbliższego piątku (1 czerwca) o historii kota-żeglarza przypominać będzie rzeźba stojąca na Bulwarze Piastowskim (między Mostem Długim a Trasą Zamkową).

– Tak sympatyczna i pozytywna postać z pewnością spotka się z ciepłym przyjęciem ze strony mieszkańców oraz turystów, tym bardziej że to pierwszy element rzeźbiarski skierowany do najmłodszych – mówił kilka miesięcy temu Piotr Owczarski, pomysłodawca Alei Żeglarzy.

Uroczyste odsłonięcie rzeźby zaplanowano 1 czerwca o godz. 11:00. W wydarzeniu wezmą udział m.in.: Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, Zbigniew Zalewski prezes Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, żeglarze oraz ponad 200 dzieci ze szczecińskich szkół podstawowych i przedszkoli.

Przygotowano także sporo bezpłatnych atrakcji dla mieszkańców, m.in: koncerty muzyki szantowej, animacje dla dzieci i powitanie „kota Umbriagi”, który na odsłonięcie rzeźby przypłynie wraz z dziećmi specjalnym katamaranem. Na miejscu zaprezentowana zostanie także książka dla dzieci pt. „Przygody kota Umbriagi”. Festyn zaplanowano w godz. 11:00-13:30.

Rzeźba kota będzie miała ponad metr wysokości i zostanie wykonana z brązu. Figurze towarzyszyć będzie mewa śmieszka. Koszt wykonania i montażu to 97 tys. zł. Autorem rzeźby jest Paweł Szatkowski z Czaplinka, który wykonał również stojące w Alei Żeglarzy figury kapitana Ludomira Mączki oraz kapitana Kazimierza Haski.