Około tysiąca mieszkańców naszego województwa będzie mogło skorzystać z bezpłatnych badań USG jamy brzusznej, które wykrywają niezmiernie groźne tętniaki aorty brzusznej. Wszystko w ramach ogólnopolskiego programu badań przesiewowych realizowanego przez Szpital Wojewódzki w Szczecinie.

Celem programu jest zwiększenie wykrywalności tętniaków aorty brzusznej, co ma przyczynić się do zmniejszenia umieralności z powodu tej choroby. Badania będą polegały na ocenie ultrasonograficznej podprzeponowego odcinka aorty i tętnic biodrowych u osób z grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia tętniaka. Badania są kierowane zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Jednak tętniak aorty stanowi ogromne zagrożenie dla mężczyzn, ponieważ występuje u nich sześciokrotnie częściej niż u kobiet.

Kto i jak się może zgłosić?

Aby móc skorzystać z bezpłatnych badań trzeba spełnić ściśle określone kryteria: mieć ukończony 65. rok życia i obciążenia, takie jak: nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, choroba wieńcowa, podwyższony poziom cholesterolu czy miażdżyca tętnic. Dana osoba powinna posiadać przynajmniej 2 czynniki ryzyka. Podczas rozmowy telefonicznej ankieterzy zapytają o wyżej wymienione rzeczy.

Rejestracja na badania odbywa się telefonicznie pod numerem: 693 333 444. Zapisów można dokonać od poniedziałku do piątku w godz. 08:00 – 15:00.

Kiedy i gdzie odbędą się badania?

Badania wykonywane są w gabinetach Punktu Przyjęć Planowych na parterze budynku L przy ul. Arkońskiej 4 w wybrane piątki (od godz. 15.00) i soboty (od godz. 9.00). Wykonywane są przez lekarzy Oddziału Chirurgii: dr n. med. Tomasz Lipińskiego - specjalistę chirurgii ogólnej, naczyniowej i transplantologii klinicznej oraz lek. med. Elżbietę Polańską - specjalistę chirurgii ogólnej i naczyniowej.

Co dalej?

Podczas badania lekarz oceni stan aorty brzusznej i tętnic biodrowych. Jeśli wykryje tętniaka lub poszerzenie aorty, pacjent zostanie skierowany do poradni naczyniowej na dalszą obserwację. Duże tętniaki, o średnicy powyżej 50 mm są kwalifikacją do operacji.

Ogólnopolski program badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej na lata 2018-2020 to część Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na lata 2017-2020. Jest finansowany przez Ministerstwo Zdrowia. W całej Polsce ma zostać przebadanych ok. 30 tys. osób, w tym w naszym województwie blisko 1000.