Z danych Izby Administracji Skarbowej wynika, że rośnie liczba milionerów w Polsce. Szczecin znajduje się w środku stawki jeżeli chodzi o liczbę osób z takim majątkiem, pozytywny jest jednak trend, bo liczba osób bogacących się szybciej rośnie tylko w Warszawie.

Milionerzy są wśród nas. 1300 osób, czyli o 300 więcej niż 3 lata temu

Według informacji Izby Administracji Skarbowej, w Polsce jest obecnie ponad 31,5 tysiąca milionerów. Najwięcej żyje ich w Warszawie – ponad 8,6 tysiąca. Drugie miejsce zajmują Katowice ze wskaźnikiem ponad 3200 osób, a trzecie Kraków ze wskaźnikiem powyżej 3 tysięcy. Liczba milionerów w Szczecinie to obecnie 1300 osób, o blisko 300 więcej niż w roku 2015:

- Wzrost liczby milionerów w Polsce zawsze świadczy dobrze o sile gospodarki. Bogacimy się, jesteśmy coraz bardziej przedsiębiorczy, wykorzystujemy okazje inwestycyjne, nic tylko się cieszyć. W Polsce zarabianie pieniędzy jest łatwiejsze niż np. w krajach Europy Zachodniej – mówi prof. Dariusz Zarzecki, ekonomista.

Gdzie zarabia się najwięcej?

W naszym województwie od lat mówi się o dużej sile branży informatycznej:

- Branża IT, budownictwo, gospodarka morska, turystyka. Wyobrażam sobie, że jest wiele branż, na których można zarabiać duże pieniądze. W naszym mieście prężnie rozwija się IT oraz powstaje coraz więcej inwestycji kubaturowych, podobnie jest z logistyką. To branże perspektywiczne, o dużych wzrostach przychodów. Właściciele firm pewnie mają okazję do zarabiania dużych pieniędzy – dodaje prof. Zarzecki.

Dlaczego nie znamy nazwisk szczecińskich milionerów? „Pieniądze lubią ciszę”

Media ogólnopolskie rokrocznie publikują rankingi najbogatszych Polaków. Na takie statystyki nie ma szans w Szczecinie. Dlaczego? Bo przedsiębiorcy, którzy świetnie radzą sobie w biznesie nie chcą chwalić się swoimi sukcesami i niechętnie mówią o pieniądzach: - Mówi się, że pieniądze lubią ciszę i to jest chyba prawda. Nikt nie chce, by przyglądano się jego finansom, jest to niezręczne, ale funkcjonuje w społeczeństwie także myślenie, że pieniądze kłują w oczy innych i mogą przyciągać np. kontrole rozmaitych organów państwa – mówi prof. Dariusz Zarzecki, ekonomista.

Nie wiemy, w jakim wieku są szczecińscy milionerzy. Większość to zapewne przedsiębiorcy, którzy od lat prowadzą działalność gospodarczą i odnoszą sukcesy. Dr Katarzyna Kazojć z Uniwersytetu Szczecińskiego zwraca uwagę, że dynamiczny rozwój branży IT oraz rosnąca liczba start-upów sprawiają, że również młodzi ludzie są w stanie dorobić się imponujących majątków: - Cały czas nasz region musi pracować nad tym, żeby dogonić miasta, które wcześniej rozwijały się szybciej. Wzrost liczby osób zamożnych pokazuje jednak, że inwestujemy coraz więcej i staramy się nie zostawać w tyle. Młodzi ludzie mają coraz więcej pomysłów na siebie i na prowadzenie własnych biznesów, często bardzo innowacyjnych – mówi dr Kazjoć.

Według raportu OECD Better Life Index, Polacy są jednym z najdłużej pracujących narodów w Europie. Średni tydzień pracy powinien trwać 40 godzin, a co dziesiąty Polak wskazuje, że spędza w pracy nawet więcej niż 50 godzin. Jesteśmy więc siódmym najbardziej zapracowanym krajem na świecie.