Dla wielu przechodniów to po prostu kolejna przedwojenna kamienica. Nie spodziewają się, że wewnątrz znajduje się obszerna kaplica z balkonem, mogąca pomieścić nawet 300 osób. Budynek przy ul. Stoisława 4 (róg ul. Kaszubskiej) to siedziba Kościoła Chrześcijan Baptystów. Właśnie rozpoczął się tam generalny remont. Obok odnowionej kaplicy powstaną m.in. kawiarnia i księgarnia chrześcijańska, szkoła języków obcych czy centrum wspierania rodziny.

Baptyści to chrześcijańska wspólnota protestancka. Zgodnie ze swoją nazwą (od greckiego słowa "baptidzein" – zanurzać, chrzcić) dużą wagę przywiązują do świadomego aktu chrztu. Za jedyne i niepodważalne źródło nauki o Bogu uznają Pismo Święte.

Najstarszy w Polsce

Budynek przy dzisiejszej ul. Stoisława 4 od początku był siedzibą szczecińskich baptystów. Członkowie niemieckiej wspólnoty zbudowali go w 1855 r, gdy rozpoczynała się zabudowa osiedla Nowe Miasto. Zaprojektował go A. Mews. Dziś jest to najstarszy zachowany obiekt baptystyczny na terenie Polski. Wiąże się to z ciekawymi odkryciami podczas prowadzonych właśnie prac remontowych.

- Belki podtrzymujące dach na poddaszu wciąż są osmolone. To pamiątka po pożarze budynku z 1870 roku – opowiada przewodniczący Rady Zboru i pastor Kościoła Chrześcijan Baptystów w Szczecinie Robert J. Merecz.

Remont był od dawna wyczekiwany

Po wojnie w niektórych pomieszczeniach wydzielono mieszkania komunalne. Z kaplicy przez pewien czas wspólnie korzystali baptyści i metodyści. Miasto zwróciło budynek baptystom w 2002 r., ale z kilkoma lokatorami. Obecnie nikt już tam jednak nie mieszka.

Szczecińska wspólnota baptystów od dawna planowała gruntowną renowację budynku. Stało się to możliwe, gdy udało się uzyskać dofinansowanie unijne na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. To prawie 3 mln zł, czyli większa część kosztów całej inwestycji. Za te pieniądze odnowiona zostanie elewacje, ocieplone ściany, dach i strop, wymienione okna i drzwi. Pojawi się wentylacja, ogrzewanie podłogowe i nowoczesne oświetlenie ledowe.

Nie tylko kaplica, ale też kawiarnia czy szkoła języków obcych

Ważniejsza niż techniczne aspekty remontu jest jednak idea, której ta przebudowa ma służyć. Jest nią stworzenie w budynku przy ul. Stoisława 4 centrum kulturalno-kongresowego. Przestrzeni dla rozwoju duchowego (wyremontowana kaplica, ośrodek apologetyki chrześcijańskiej, chrześcijańskie centrum współpracy polsko-niemieckiej, księgarnia chrześcijańska, kościół międzynarodowy dla oficerów, pracowników oraz studentów pochodzących z zagranicy), jak i służącej pomocy potrzebującym (kawiarnia, szkoła języków obcych, centrum wspierania rodziny, szkolenia dla bezrobotnych).

- Ośrodek ma być otwarty i dostępny dla wszystkich, nie tylko dla baptystów. Planujemy być wsparciem szczególnie dla grup, które potrzebują tej pomocy najbardziej. Dla przykładu w kawiarni będą dwie godziny dziennie dla emerytów, w czasie których będą mogli wypić darmową herbatę, a kawę kupić za 2 złote. W ten sposób stworzymy im miejsce, do którego będą mogli wyjść z domu, aby się spotkać w przyjemnej atmosferze ze swoimi znajomymi i nie wydać na to majątku. Dodatkowo, chcemy by rodziny osób z sąsiedniego aresztu miały możliwość w weekendy czekać na widzenie w kawiarni i mieć darmowy ciepły napój. Oni już cierpią, więc pragniemy im choć trochę pomóc. Szkoła języków obcych będzie darmowa dla dzieci z biednych rodzin. Chcemy, aby uczyli w niej nauczyciele z zagranicy tak, aby te dzieci miały jak najlepszą edukację językową, na którą mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. To tylko kilka przykładów tego, jak będziemy pomagać naszej lokalnej społeczności – wylicza pastor Robert J. Merecz.

Nabożeństwa baptystów gromadziły w każdą niedzielę około 60 osób. Po zakończeniu remontu budynku, co planowane jest na październik 2020 r., to miejsce ma tętnić życiem przez cały tydzień.