Słomiany bohater z komedii Barei, meble rodem z serialu „Daleko od szosy”, suknie ślubne inspirowane czasami PRL-u, stroje z legendarnej Dany i muzyka z płyt winylowych. Zajezdnia przy Niemierzyńskiej zaprasza na Ślub Retro.

W najbliższą sobotę, 18 października, podczas organizowanej przez Muzeum Techniki i Komunikacji Gali Ślub Retro szczecinianie będą mogli zobaczyć jak wyglądały śluby kilkadziesiąt lat temu. Zostaną zaprezentowane oryginalne stroje pochodzące z legendarnej firmy ZPO Dana, zakładów odzieżowych Mody Polskiej i Telimeny, jak również suknie ślubne wzorowane na trendach od lat 50. do 80. Pokaz mody ślubnej i cywilnej odbędzie się trzykrotnie o godz. 12:45, 15:10 i 16:50.

Musztardówki, sokowirówki i cerata

Poza modą tego dnia w zajezdni przy Niemierzyńskiej pojawią się też meble, rekwizyty i sprzęty gospodarstwa domowego, czyli wszystko to, co było przydatne na nowej drodze życia. Powstaną pokoje rodem z lat 60., 70. i 80. Nie zabraknie kartek na mięso, sokowirówek, musztardówek i ceraty.

- Dzięki tym wnętrzom i strojom na chwilę wrócimy do czasów PRL-u. Zwiedzający zobaczą także makijaże i fryzury z tamtego okresu - mówi Maria Szponar z Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie - Zaplanowaliśmy też specjalne pokazy bajek z przezroczy w podziemiach muzeum. Dorośli na pewno pamiętają takie rolki z bajkami. Przeźrocza wyświetlano za pomocą specjalnego rzutnika, zwanego często "projektorem".

Pokazy bajek z przezroczy będą się rozpoczynały o pełnych godzinach między 12:00 a 18:00.

Zabawa w PRL-u

Podczas Gali nie zabraknie też muzyki z ówczesnych list przebojów. Odwiedzający tego dnia Muzeum Techniki i Komunikacji usłyszą utwory legendarnych polskich i zagranicznych artystów, takich jak: Anna German, Anna Jantar, Michael Jackson, ABBA, Boney M, Queen, Madonna. - Z ciekawością czekam na występ DJ Vintage, który gra muzykę z płyt winylowych na oryginalnym sprzęcie z lat 70. i 80. - mówi Maria Szponar - Dominik Boniecki zaznaczył też, że każdy może przynieść swoje winyle. To świetna okazja, by po latach odtworzyć ulubione płyty - zachęca Szponar.

Oprócz tego odbędą się występy taneczne w wykonaniu uczniów szkoły Anny Kowalskiej i pokazy rewii tanecznej Rising Stars Revue (godz. 13:40 i 14:45). A pod hasłem „Jestem barmanem na tym dancingu” Zbigniew Rózga z Barservis zaprezentuje working flair, czyli pokazy żonglowania butelkami i shakerami (godz. 15:00 i 16:10).

Słomiany celebryta

Wszystko to pozwoli zobaczyć jak w czasach PRL-u bawiono się na weselach, imieninach i balach karnawałowych. W salach zostaną umieszczone zabytkowe aparaty fotograficzne, gramofony i kamery. Pojawi się też Fotoklitka, w której będzie można sobie zrobić bezpłatne pamiątkowe zdjęcia z rekwizytami z lat 70. i 80.

- Każdy też będzie mógł się sfotografować ze „Słomianym Celebrytą”, czyli miniaturowym słomianym bohaterem z komedii Stanisława Barei - mówi Maria Szponar - Obowiązkowo w tle znajdzie się polonez, przypominający auto, które prowadził Ryszard Ochódzki.

Ponadto o godz. 14:15 odbędzie się degustacja tortu, na którym również pojawi się motyw „misia na miarę naszych czasów”. Najmłodsi natomiast otrzymają ciasteczko w kształcie poloneza.

Oprócz tego na dzieci będą czekać inne atrakcje - malowanie twarzy, skręcanie figurek z baloników i przytulańce z Elmo.

W jednym z zabytkowych tramwajów będzie działać kiniarnia. O 12:10 zaplanowano projekcję filmu „Rozmowy kontrolowane”, a o 14:30 zostanie wyświetlony „Miś”.

Gala Ślub Retro rozpocznie się od wypuszczenia w niebo 150 kolorowych balonów (godz. 12:00).

Na sobotnią imprezę w Muzeum Techniki i Komunikacji panie mają wstęp bezpłatny, natomiast panowie zwiedzają muzeum zgodnie z cennikiem. Gala będzie miała miejsce w godz. 12:00 – 18:00.