Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w otwarciu II Ogólnopolskiego Kongresu Europeistyki "Państwo w Unii Europejskiej" na Uniwersytecie Szczecińskim. W swoim wystąpieniu w auli Wydziału Humanistycznego US przy ul. Krakowskiej, mówił o historycznych korzeniach współczesnej polityki europejskiej Polski.

Kongres Europeistyki po raz drugi został zorganizowany przez Instytut Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego. Potrwa od 26 do 28 września. Prezydent RP objął kongres honorowym patronatem i we wtorkowe południe uczestniczył w uroczystym otwarciu wydarzenia.

- Dziękuję magnificencji, panu rektorowi US, za zaproszenie. Za to, że mogę dziś być tutaj z państwem i podzielić się kilkoma uwagami oraz spostrzeżeniami na temat Unii Europejskiej. Nie ukrywam, że robię to z pewną nieśmiałością, w obliczu tak wielu fachowców i eksportów, którzy na co dzień zajmują się tematyką Unii Europejskiej - mówił prezydent Duda.

W kongresie bierze udział łącznie ponad 400 naukowców z Polski oraz zagranicy. Dyskutować będą podczas około 100 paneli - otwartych, zamawianych, plenarnych. W czwartek dyskusję o dialogu obywatelskim poprowadzi Elżbieta Bieńkowska, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług. Ze znanych politycznych nazwisk w czasie trzydniowego kongresu pojawić się mają  m.in. Krzysztof Szczerski (szef gabinetu prezydenta) i Dariusz Rosati (były minister spraw zagranicznych).

Tematem kongresu jest „Państwo w Unii Europejskiej". Podczas inauguracyjnego wystąpienia Prezydent RP skupił się na problematyce usytuowania Polski we współczesnej Europie i historycznych uwarunkowaniach prowadzonej przez nasz kraj polityki europejskiej.

- Mam nadzieję, że dyskusje, które podejmą państwo tutaj, podczas II Ogólnopolskiego Kongresu Europeistyki, będą owocne dla polskiej polityki europejskiej oraz sprzyjającej nam wszystkim wizji europejskiej wspólnoty wolnych narodów i równych państw – podkreślał prezydent Duda.

Po wizycie na Wydziale Humanistycznym US, prezydent wyjechał na poligon w Drawsku Pomorskim. Wspólnie z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem będzie śledził tam przebieg manewrów Dragon-17.