Kiedyś po biurach rekruterów krążyła anegdota, że do pracy poszukiwani są zwykle młodzi ludzie, świeżo po studiach i z 10-letnim doświadczeniem. Dzisiaj często jest zupełnie odwrotnie. Osoby, które stawiają pierwsze kroki na rynku pracy, są bardzo pożądane – mowa zarówno o absolwentach szkół branżowych, jak i o osobach z wyższym wykształceniem. Specjaliści z firmy LSJ HR Group twierdzą zgodnie: – W młodych ludziach jest mnóstwo entuzjazmu i doskonałych pomysłów, dobrze wpływają one na działalność w firmie. Przedsiębiorca częściej woli przeszkolić nowego pracownika od zera, niż zatrudniać osobę z pewnymi nawykami z poprzedniej pracy, które nie zawsze są pożądane – wyjaśnia Joanna Korpowska, specjalistka ds. rekrutacji w firmie LSJ HR Group.

„Coraz częściej to kompetencje miękkie biorą górę nad wieloletnim doświadczeniem”

Komunikatywność, chęć podjęcia pracy i znajomość języka obcego – czy to wystarczy, by otrzymać dobrze płatną pracę z perspektywą awansu i rozwoju zawodowego? Owszem. W dobie rekordowo niskiego bezrobocia i lokowania się na Pomorzu Zachodnim firm z kapitałem zagranicznym coraz częściej to kompetencje miękkie biorą górę nad wieloletnim doświadczeniem. Oczywiście osoby doświadczone również są bardzo pożądane na rynku pracy i właściciele firm znajdują dla nich zatrudnienie bez większych problemów, ale to młodzi ludzie, którzy trafiają na rynek pracy po studiach lub po zakończeniu kształcenia branżowego, mogą liczyć na największą liczbę ofert pracy.

Jak mówi Joanna Korpowska z firmy LSJ HR Group, wynika to z dynamiki rynku pracy:

– Oferty w firmach skandynawskich zakładają bardzo dynamiczny rozwój kariery dla pracownika, który świetnie sobie radzi. Od juniorów przez seniorów po managerów. Znajomość języka i skończone studia to idealna podstawa do rozpoczęcia pracy – wyjaśnia Joanna Korpowska. – Osoby, które mają wieloletnie doświadczenie w innych firmach, mają często swój konkretny system pracy, przyzwyczajenia i priorytety. To nie zawsze odpowiada oczekiwaniom pracodawcy i kulturze organizacyjnej w firmie. Nowa osoba w firmie to osoba, która zdobywa doświadczenie i pracodawca może „stworzyć” jej system działania pod swoje oczekiwania – dodaje specjalistka LSJ HR Group.

Asystent kierownika od razu po studiach? To prosta droga do awansu mimo młodego wieku

W jakich branżach doświadczenie przy rozpoczęciu pracy nie jest wymagane? Specjaliści z LSJ HR Group przyznają, że przy zawodach przemysłowych do wykonywania pracy jest potrzebne szkolenie, a pewne umiejętności zdobywa się z czasem. Wiele firm – szczególnie z zagranicy – coraz częściej powierza koordynację działań w zespole nawet ludziom, którzy nie są blisko zapoznani ze specyfiką danej branży. To pomaga zachować dynamikę w firmie:

– Przedsiębiorstwa zmieniają swoje podejście do zarządzania procesem produkcji. Coraz częściej spotykamy się ze strategią Lean Managementu oraz elementami technicznymi, które są zdobywane przez młodych ludzi w czasie studiów. Tacy absolwenci, mimo młodego wieku otrzymują stanowiska asystenckie przy kierowniku i mogą liczyć na awans, jeżeli okaże się, że są odpowiednimi osobami do zarządzania zespołem. To jest nauka poprzez praktykę, w dzisiejszych czasach bardzo cenna – mówi Joanna Korpowska z firmy LSJ HR Group.

20 zł brutto za godzinę na start? „Realne pieniądze”

Warto jednak pamiętać, że przy tak chłonnym rynku pracy jak obecnie również ludzie bez studiów mogą liczyć na perspektywę rozwojowej pracy. Zdarzają się także osoby, które po kilkunastu latach pracy w jednym zawodzie decydują się na jego zmianę i rozpoczynanie swojej kariery zawodowej od nowa, w zupełnie innym środowisku. Specjaliści LSJ HR Group przyznają, że dla wszystkich jest obecnie praca, wiele zależy od dobrej rekrutacji i gotowości do podejmowania wyzwań.

– Bardzo dużo osób zgłasza się do nas w poszukiwaniu pracy bez doświadczenia. Można być magazynierem, monterem, młodszym monterem. To proste czynności, wystarczą chęci nabywania nowych umiejętności. Szukamy osób odpowiedzialnych, umiejących pracować w grupie, oczywiście talenty manualne są jak najbardziej zaletą – mówi Edyta Bardadyn, manager w firmie LSJ HR Group. Osoby bez wyższego wykształcenia mogą liczyć na atrakcyjne wynagrodzenia: – Pracodawcy oferują stawki rozpoczynające się od 18 zł brutto za godzinę. Ona rośnie bardzo dynamicznie wraz ze stażem. Są sytuacje, gdy osoba bez doświadczenia otrzymuje 20 zł brutto – dodaje Edyta Bardadyn.

Firma LSJ HR Group we współpracy z Fundacją Rozwoju Zawodowego Talent i Kariera prowadzi szereg wydarzeń skierowanych do młodych ludzi – zarówno tych studiujących, jak i kształcących się kierunkowo. Ich uczestnicy mają możliwość zapoznać się z procesem rekrutacyjnym oraz zweryfikować, czy ich wymarzona praca to kierunek perspektywiczny. Specjaliści z zakresu HR przyznają, że młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi sytuacji na rynku pracy i coraz chętniej podejmują się nowych wyzwań.

www.lsj.pl