Od 28 grudnia 2020 obowiązują przepisy, które nakładają na podróżnych wracających do Polski komunikacją zbiorową obowiązek odbycia kwarantanny.

Jak możemy przeczytać na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia, „Ograniczenie dotyczy osób, które m.in. przekraczają granicę RP transportem zorganizowanym. Przepis dotyczy osób, które przekroczyły granicę Polski (stanowiącą zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną granicę UE) samolotem, autobusem lub innym środkiem transportu zbiorowego.”

W piątek 22.01.2021 opublikowano nowelizację rozporządzenia, które pozwala na uniknięcie kwarantanny dla osób podróżujących komunikacją zbiorową. Jest jednak pewien szkopuł. Z obowiązku 10-dniowej kwarantanny może nas zwolnić negatywny test wykonany maksymalnie 48h przed przekroczeniem granicy. Oznacza to, że taki test musimy wykonać za granicą, a obowiązek taki wiąże się kosztem ok. 270 zł/os. (min. 60 euro) oraz dodatkowym czasem oczekiwania na jego wynik.

Czy zatem możliwy jest powrót do Polski bez konieczności odbywania kwarantanny lub wykonania testu na COVID-19?

Czy możesz pojechać własnym samochodem na lotnisko po rodzinę?

W Niemczech od 16 grudnia obowiązuje tzw. twardy lockdown, a jednym z jego obostrzeń jest wstrzymanie tzw. małego ruchu przygranicznego, który umożliwiał wjazd bez testu czy kwarantanny na okres do 24h. Jeżeli więc podróżujesz do Niemiec z obszarów tzw. wysokiego ryzyka (w tym Polski), powinieneś odbyć kwarantannę oraz dokonać elektronicznej rejestracji podróży na stronie www.einreiseanmeldung.de. Z obowiązku elektronicznej rejestracji zwolnione są osoby, które przejeżdżają przez Niemcy w tranzycie, przewożą zawodowo ludzi, towary lub dobra (tj. kierowcy zawodowi oraz pracownicy firm transportowych). Pozostałe osoby, które nie są zwolnione z rejestracji podróży, powinny każdy wjazd na teren Niemiec zgłosić. Potwierdzenie elektronicznej rejestracji będzie wymagane przez funkcjonariusza granicznego lub policję w przypadku wyrywkowej kontroli. W przypadku osób przebywających w tranzycie funkcjonariusz może poprosić o okazanie biletu lotniczego lub autobusowego. W związku z powyższym prywatny kierowca jadący na lotnisko tylko po odbiór pasażerów ma obowiązek rejestracji podróży i nie znajduje się w tzw. tranzycie. W przypadku kontroli mogą zostać wyciągnięte wobec niego konsekwencje.

W jaki sposób wrócić do kraju bez kwarantanny i testu? Gdzie uzyskać aktualne informacje?

Najłatwiejszym sposobem na uniknięcie 10-dniowej kwarantanny oraz testu jest skorzystanie z przejazdów tzw. indywidualnych, samochodami osobowymi przewoźnika mogącego poruszać się bez problemu w ruchu transgranicznym. Obowiązek kwarantanny lub wykonania testu na COVID-19 dotyczy bowiem pasażerów korzystających z komunikacji zbiorowej. Jedną z takich możliwości jest skorzystanie z przejazdów Business Taxi lub Family Airport Taxi firmy Follow me!.

Przewoźnik zapewnia, że przejazdy Business Taxi oraz Family Airport Taxi odbywają się z zachowaniem wymogów formalnych obowiązujących na terenie Niemiec i Polski oraz wszystkich zaleceń służb sanitarnych. Podczas przejazdów przestrzegane są najwyższe standardy bezpieczeństwa m.in.: „bezkontaktowa” obsługa pasażera, wydzielona strefa kierowcy, obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, a samochody są regularnie dezynfekowane i ozonowane. Więcej informacji na temat przejazdów na www.followme.pl

Kiedy koniec obostrzeń na granicy?

Dynamika zmian jest bardzo duża a obostrzenia są najczęściej przedłużane na kolejne 2-3 tygodnie. W chwili obecnej obostrzenia dla podróżujących w Polsce obowiązują do końca stycznia, jednak niewykluczone, że zostaną one przedłużone. Nasi sąsiedzi ogłosili już przedłużenie lockdownu co najmniej do 14 lutego 2021 roku.

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić alerty związane z sytuacją epidemiologiczną w Berlinie, przygranicznych landach oraz na trasie Szczecin–Berlin możesz dołączyć do specjalnej grupy na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/brandenburg.szczecin