Choć bezrobocie w roku 2020 wzrosło o kilka punktów procentowych, to nie możemy powiedzieć, że sytuacja na rynku pracy jest dramatyczna. Jak wyjaśniali eksperci podczas Webinaru Live Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, osób szukających pracy, ale i firm prowadzących rekrutację, jest wciąż bardzo dużo. Kto jest poszukiwany? Specjaliści IT, osoby zorientowane w branży e-commerce, osoby do pracy w handlu, ale także technicy i specjaliści gotowi do pracy w branży morskiej czy fabrykach. – Stopa bezrobocia w województwie zachodniopomorskim za grudzień 2020 wynosi 8,3 procenta. Jest to 1,5 punktu procentowego wzrostu rok do roku. W skali kraju te wskaźniki prezentują się lepiej, ale przy tej całej sytuacji, która jest na rynku, to cieszmy się, że one nie wyglądają drastycznie. Nie ma załamania na rynku pracy – wyjaśniał dr Krzysztof Osiński, Prezes Wojewódzkiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Szczecinie.


Przemysł w doskonałej formie, usługi zdecydowanie gorzej. „Wzrost stopy bezrobocia najniższy w Europie”

Sytuacja w Polsce nie jest jeszcze zła – według ostatnich badań nasza ogólna stopa bezrobocia i jej wzrost mają drugi najniższy wynik w całej Europie. To dobre informacje. Z czego wynika relatywnie dobry stan polskiej gospodarki? Jak tłumaczy dr Krzysztof Osiński, to kwestia struktury gospodarczej w Polsce.

– Jesteśmy krajem bardzo uprzemysłowionym, a przemysł w roku 2020 notował zyski, a nie straty. W dużej mierze wynika to z portfela zamówień kształtowanego jeszcze w latach 2018-2019. Struktura PKB w Polsce jest taka, że przemysł to 40%, a tutaj pandemia poczyniła najmniejsze straty. Póki co relatywnie nisko odczuliśmy spadek PKB w roku 2020, ale oczywiście odczuwanie kryzysu w innych branżach jest głębsze. Gdybyśmy zapytali gastronomię czy hotelarstwo, to byłoby mniej optymizmu. Tam sytuacja jest tragiczna – mówił w czasie webinaru dr Osiński.

Jak wyglądają obecnie rekrutacje do pracy na Pomorzu Zachodnim? Jak mówi Anna Sudolska, członek zarządu IDEA HR Group, sytuacja jest coraz lepsza. Rekrutacje trwają i jest ich coraz więcej. Przedsiębiorcy chcą działać i rozwijać swoje działalności.

– Był taki moment, że spodziewaliśmy się, że wiele projektów wygaśnie lub zostanie zamrożonych. Rynek zachodniopomorski możemy podzielić na dwa sektory: produkcję i usługi. Produkcja rekrutuje, powiększa przestrzeń działania, zatrudnia nowych pracowników. Wygląda na to, że nadal będziemy szukać pracowników. W przypadku usług czy handlu jest oczywiście gorzej – mówi Sudolska. – Poszukiwani są pracownicy posiadający kompetencje techniczne, to bardzo pożądane zawody na rynku pracy – dodaje.

Rynek pracodawcy czy pracownika? „Rynek kompetencji”

Czy obecnie mamy więc do czynienia z rynkiem pracodawcy czy pracownika? Do marca 2020 to pracownicy mogli dosłownie przebierać w propozycjach i ofertach pracy. Jednak wiosną ubiegłego roku pandemia zmieniła układ sił na rynku pracy. Jak sytuacja wygląda obecnie?

– Teraz mamy rynek kompetencji. W pewnych branżach jest to rynek pracodawcy, w innych pracownika. Sytuacja na wielu przestrzeniach jest hybrydowa – komentuje Sudolska.

– Trudny dylemat do rozstrzygnięcia. Perspektywa rynku pracy jest zupełnie inna niż w minionych latach. Ja patrzę na rynek pracy pod kątem zapotrzebowania zawodowego. Odnotowujemy duży nabór i duże zainteresowanie na kursy techniczne i zawodowe. Pokazuje to, gdzie młodzi ludzie chcą się lokować, jeżeli chodzi o rynek pracy. Kursy budowlane, kursy elektryczne, operatorzy techniczni – tutaj zainteresowanie rośnie. Mniejsze zainteresowanie jest na przykład w gastronomii. Praktyk jest mniej i ich potencjalnych uczestników również – dodaje dr Osiński.

Webinary Live Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości na najważniejsze gospodarcze tematy możecie oglądać w co drugi czwartek na żywo na Facebooku portalu wSzczecinie.pl oraz Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.