Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji uczula na podrobione wiadomości przesyłane drogą elektroniczną. Pobranie i otworzenie załączonego pliku może zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem.

 

Oszukańcze maile informują o rzekomym wezwaniu na policję. Samo otworzenie wiadomości może skutkować pobraniem złośliwego oprogramowania, które może wykradać dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Za odblokowanie urządzenia oszuści żądają okupu.

Jeżeli ktoś padł ofiarą oszustów, powinien bezzwłocznie skontaktować się ze swoim bankiem oraz zmienić hasła do wszystkich kont: bankowych, poczty elektronicznej i innych portali.

Policja przestrzega przez płaceniem okupu oszustom. Kategorycznie zabrania takiego działania, które tylko rozzuchwala przestępców oraz nie gwarantuje odblokowania komputera. Ważne jest, by skontaktować się z najbliższą jednostką policji. A w przypadku zablokowania komputera pomocy można też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji.