Na początku roku miasto zapowiedziało chęć budowy pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczecinie. Inicjatywę miały poprzedzić szerokie konsultacje społeczne w tej sprawie. Pod uwagę brane były trzy lokalizacje znajdujące się w osi ulicy Piłsudskiego, tj. plac Rodła, pl. Szarych Szeregów lub park Żeromskiego. Konsultacje społeczne nie cieszyły się wielkim zainteresowaniem, ale głos mieszkańców był taki, by pomnik Marszałka ulokować na placu Rodła. Takie stanowisko nie podoba się Komisji ds. Kultury Rady Miasta, która zaproponowała inną lokalizację.

Konsultacje były niereprezentatywne? Mieszkańcy chcą pomnika Marszałka na placu Rodła, radni w innym miejscu

Pomnik Bartolomeo Colleoniego ulokowany na placu Lotników to jeden z symboli centrum Szczecina. Niektórzy go podziwiają, inni zastanawiają się, dlaczego to właśnie ta postać została uhonorowana monumentem w tym miejscu. Niebawem takie rozważania mogą być nieaktualne, bo Komisja ds. Kultury Rady Miasta chce, by pomnik ten zastąpiono pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

– Na ostatnim posiedzeniu komisji kultury opiniowaliśmy uchwałę, która zawierała propozycję usadowienia pomnika na pl. Rodła. Propozycja umiejscowienia przedstawienia Marszałka Piłsudskiego na ruchliwym skrzyżowaniu, w dodatku przy montażu finansowym, w praktyce oznaczającym, że pomnik nie powstanie, nie spotkała się z poparciem radnych. Radni zaopiniowali projekt ten negatywnie. Koncepcja, że miasto przebuduje skwer, a pomnik powstanie z publicznej zbiórki (500 000 zł), organizowanej przez zwykłą, pojedynczą osobę, która jest pomysłodawcą wzniesienia pomnika, byłaby tak naprawdę markowaniem działania. W dodatku obiekt utonąłby w zgiełku skrzyżowania – tłumaczy Edyta Łongiewska-Wijas, radna Koalicji Obywatelskiej, przewodnicząca Komisji ds. Kultury Rady Miasta.

W rozmowie z portalem wSzczecinie.pl Edyta Łongiewska-Wijas mówi, że pomnik Marszałka powinien zastąpić rzeźbę Bartolomeo Colleoniego, która stoi na placu Lotników. Wróciłaby ona do Muzeum Narodowego w Szczecinie.

– Dzięki temu uniknęlibyśmy niepotrzebnych kosztów przystosowania przestrzeni do posadowienia ciężkiej bryły. Na pl. Lotników łatwiej, bezpieczniej i godniej będzie można celebrować coroczne obchody Święta Niepodległości – mówi radna.

Według przewodniczącej komisji kultury, konsultacje społeczne były niereprezentatywne, bo wypowiedziało się w nich za mało osób.

Matecki jest za przeniesieniem, Bezpartyjni wypowiadają się ostrożnie

Maciej Szyszko z Bezpartyjnych potwierdza, że nie było zgody między radnymi w temacie lokalizacji pomnika Marszałka Piłsudskiego. Zgodne nie były także organizacje patriotyczne, które preferowały odmienne lokalizacje dla monumentu.

– Komisja kultury nie była w tej sprawie wynikowa, ale mogę potwierdzić, że pomysł ulokowania pomnika na placu Rodła nie zyskał akceptacji radnych. Pomysł przeniesienia pomnika Colleoniego do Muzeum Narodowego i usadowienia tam pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego uważam za interesujący, ale jeszcze bym nie przesądzał sprawy – mówi radny Maciej Szyszko.

Inicjatywę ulokowania pomnika Piłsudskiego na placu Lotników pozytywnie ocenia radny PiS Dariusz Matecki:

– Pomnik Bartolomeo Colleoniego powinien wrócić do obecnej siedziby Teatru Współczesnego, czyli tam, gdzie stał przed wojną. Nie rozumiem, dlaczego pomnik włoskiego kondotiera w ogóle stanął w tym miejscu. Dobrze, że Szczecin wywalczył odzyskanie tego obiektu, ale lokalizacja od początku budziła wielkie kontrowersje - nie będzie dla nikogo afrontem, jeśli trafi on na swoje oryginalne miejsce.

Ostateczna lokalizacja pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego będzie głosowana podczas październikowej sesji rady miasta. Tematem w najbliższym czasie zająć mają się także Wydział Kultury UM oraz architekt miasta.