W Szczecinie znajduje się sklep, który oprócz bycia ekologicznym, może pochwalić się mianem zero waste. „Zrównoważony” mieści się na Ryneczku Pogodno, a w swojej ofercie ma lokalne produkty na wagę. „Naszym głównym celem jest jak największe ograniczenie pojemników i opakowań plastikowych. To ostatni moment, aby zadbać o naszą planetę – mówi Dominika Kawardzikis-Sokołowska, współzałożycielka proekologicznego biznesu.

„Zrównoważony” mieści się na Ryneczku Pogodno. Kupimy tutaj tyle, ile potrzebujemy. Dodatkowo ograniczamy zużycie plastiku i wspieramy lokalnych dostawców. I to właśnie te założenia towarzyszą idei sklepów zero waste.

Od dietetyki, przez alergię, po własny sklep

Szczeciński sklep zero waste współprowadzi Dominika Kawardzikis-Sokołowska. Jak mówi, temat żywności od zawsze jej towarzyszył. Skończyła dietetykę na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym. Dodatkowo jej córka była alergiczką.

– Cały czas szukałam nowej żywności, która nie zawsze jej smakowała. Potem musiałam to jedzenie wyrzucać. Czułam się z tym strasznie źle – mówi.

Dominika rozpoczęła poszukiwania sklepów, w których można kupić produkty w mniejszych ilościach, na wagę. Znalazła sklepy internetowe oraz stacjonarne, które swoje siedziby mają w dużych miastach. Ale nie w Szczecinie. – Tak mniej więcej narodził się pomysł, aby otworzyć własny sklep w Szczecinie – tłumaczy.

Produkty ekologiczne, z unijnymi certyfikatami

„Zrównoważony” cieszy się coraz większą popularnością. W ofercie sklepu znajdziemy kasze, ryże, soczewice, fasole, rośliny strączkowe, makarony. Można także kupić granole, herbaty ajurwerdyjskie, konfitury z nad morza, przekąski. Właściciele sklepu cały czas szukają nowych produktów regionalnych, które można sprzedawać w duchu zero waste.

– Wszystkie produkty są ekologiczne i posiadają certyfikaty unijne – podkreśla Dominika Kawardzikis-Sokołowska. Pomimo, że jedzenie znajduje się luzem w zbiorczych pojemnikach, to bez problemu można otrzymać oryginalne opakowanie i sprawdzić jego kraj pochodzenia wraz z numerem certyfikatu.

W „Zrównoważonym” można kupić także kosmetyki oraz artykuły gospodarstwa domowego. Wszystko oczywiście ekologiczne. Właściciele sklepu zachęcają mieszkańców Pomorza Zachodniego do przychodzenia z własnymi pojemnikami.

– Ale nie ma problemu, jeśli ktoś wejdzie z marszu. Mamy w ofercie woreczki bawełniane i makulaturowe, które są wielokrotnego użytku – dodaje Dominika. Klientów „Zrównoważonego” jest coraz więcej. – Na początku przychodzą i tylko się rozglądają, ale potem wracają i kupują.

Ostatni moment, aby uratować planetę

Moda na zero i less waste jest coraz większa. Wzrasta również świadomość mieszkańców. – I bardzo dobrze. To ostatni moment, aby uratować naszą planetę – podkreśla współzałożycielka sklepu zero waste.

„Zrównoważony” czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 9-16 oraz w soboty w godz. 9-13. Sklep został przedstawiony na social mediach Pomorza Zachodniego przez Urząd Marszałkowski, który pokazuje proekologiczne i innowacyjne biznesy w naszym regionie.