Bajkowa Kraina Zdrowia to mały sklepik, w którym dania raw można kupić na wynos. Właścicielka w myśl zasady: „żeby jedzenie było lekiem, a nie leki jedzeniem”, suszy surowe składniki w taki sposób, by nie traciły zdrowych enzymów i witamin, jak wytrąca się je podczas pieczenia czy gotowania.

To raj dla witarian – tych, co jedzą surową żywność, wegan i zwolenników zdrowej czy bezglutenowej diety. Bajkowa Kraina Zdrowia jest prawdziwą skarbnicą witamin i enzymów, które w postaci przekąsek, soków czy skomplikowanych dań, można zabrać do domu za niewielkie pieniądze. W lokalu wszystkie dania przygotowywane są bez obróki termicznej i wyłącznie ze zdrowych składników. Menu oferuje również złożone dania obiadowe – szał robią burrito z wrapem z suszonych warzyw oraz pizza napoletano – oraz niepieczone ciasta typu „napoleonka”, które niczym nie odbiegają od niezdrowych słodkości.

To prawdziwe cuda – potrafią wyleczyć z choroby, odmłodzić i dodać energii
Surowe jedzenie ma więcej witamin i przede wszystkim zachowuje swoje cenne enzymy. Jak przekonują twórcy Bajkowej Krainy Zdrowia, wprowadzając do jadłospisu takie posiłki oczyścimy organizm z toksyn i dodamy sobie energii.

- Niewiele osób wie, jak bardzo można pomóc zdrowiu tylko za pomocą diety – opowiada Daria Giezowska, studentka medycyny związana z Bajkową Krainą Zdrowia. – Gdyby podczas każdego dnia jeść 50 % surowej żywności, moglibyśmy odjąć sobie nawet do 20 lat! Taki sposób żywienia to również ogromna pomoc dla ludzi z cukrzycą typu II, z chorobami sercowo-naczyniowymi, z podwyższonym cholesterolem i z wieloma innymi problemami. Nie trzeba być weganinem czy chorym. Zachęcam wszystkich do spróbowania – po co leczyć, skoro można zapobiegać i czuć się pełnym energii.

Świeżo wyciśnięty sok z pszenicy w odpowiedniej dawce pomoże zwalczyć chorobę i potrafi nawet uchronić od antybiotyku. Właścicielka - Natalia Lamiczewa - dba o najlepszą jakość zboża i by nie było ono zanieczyszczone - sama je sieje.


Autorskie przepisy i dania bez termicznej obróbki - świeżo przygotowywane

Do suszenia produktów, z których przygotowywane są dania w Bajkowej Krainie, używa się specjalnej maszyny. Temperatura w niej nie przekracza 40 stopni C – wtedy właśnie żywność nie traci swoich walorów. Proces suszenia trwa 15 godzin.

Do przygotowania obiadowych dań nie używa się także cukrów, glutenu ani olejów – wyjątkiem jest olej kokosowy.

- Kiedy jadałam gotowane dania, chciało mi się po nich spać, byłam ociężała – opowiada właścicielka sklepu. – Teraz po jedzeniu szybko jestem syta, ale czuję się jakbym wypiła kawę - tyle mam energii. Dieta raw zmieniła moje życie. Od jakiegoś czasu prowadzimy seminaria na jej temat. Zawsze jest mnóstwo ludzi – przyjeżdżają nawet z Berlina czy Sopotu. Szczecinianie są również bardzo zainteresowani, także otworzenie tego sklepu okazało się przyjemną koniecznością.


Bajkowa Kraina Zdrowia znajduje się niedaleko stacji Orlen przy placu Rodła pod adresem: Piłsudskiego 36. Sklepik to malutkie pomieszczenie stylizowane na baśniowy świat pełen prawdziwych korzeni drzew, kolorowych warzyw, kwiatków i klimatycznych latarni. Już sam wystrój nawiązuje do bliskiego kontaktu z naturą, której cenne owoce nabyć można w środku.


Wnętrze Bajkowej Krainy Zdrowia