W otoczeniu właśnie wyburzanych na Niebuszewie budynków, spotkałem się z Adamem „Łoną” Zielińskim, raperem, prawnikiem i poetą (?). To pierwszy mój gość nieliteracki w tym cyklu, ale to nie znaczy, że zmieniam profil Pana od książek.

Teksty „Łony” poruszają często ważne tematy społeczne, ale nie tylko to jest istotne. Raper rzeczywistość opisuje z bardzo dużą świadomością języka. Jego „rap inteligencki”, jak często określane jest to co robi razem z Weberem (producentem), zdobył uznanie w całym kraju.

Korzystając z okazji, zapytałem „Łonę” o sprawy wykraczające poza muzykę i teksty, które tworzy. Porozmawialiśmy o jego korzeniach i o tym, jakie zmiany zachodzą w Szczecinie, w którym – mimo wielu pokus z większych miast – chce pozostać.

 

Krzysztof Lichtblau (ur. 1989 r. w Szczecinie) – krytyk literacki i komiksowy. Doktorant w Instytucie Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Redaktor „Zeszytów Komiksowych”. Publikował m.in. w „Pograniczach”, „Midraszu”, „Odrze”, „Fabulariach” i „Tyglu Kultury”. W latach 2014-2018 pełnił funkcję sekretarza w kwartalniku literacko-kulturalnym „eleWator”. Redaktor naczelny portalu o popkulturze BETONiarka.net. Członek Stowarzyszenia POP-ART. Pracownik działu promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie.

Zobacz na fb: Pan od książek