Gry i zabawy dla całych rodzin, grill, leżaki, pełna zagadek gra terenowa, dmuchane zamki, projekcje filmów, megapuzzle, kącik kreatywny, wielkie proce, wata cukrowa dla każdego maleńkiego – m.in. takie atrakcje przygotowano z okazji ponownego otwarcia Groty przy Jeziorze Szmaragdowym. Zamknięty od lat obiekt będzie można odwiedzić już w najbliższy weekend.
Grota mieści się przy ul. Grabowej 1 w Zdrojach i ponownie zostanie otwarta w sobotę, 5 maja, o godz. 11:00. Nowym gospodarzem obiektu jest szczecińskie Stowarzyszenie Za Horyzont, które prowadzi również pobliskie podziemia przy Jeziorze Szmaragdowym. W Grocie będą organizowane m.in. działania edukacyjno-przyrodnicze w najbardziej przyjaznej wersji, czyli terenowo - praktycznej. Na miejscu będzie można zapoznać się z takimi pojęciami, jak: bushcraft, outdoor czy survival. W planach są warsztaty, gry terenowe, gry zręcznościowe, zabawy dla całych rodzin. Na razie miejsce to będzie otwarte tylko w weekendy.

Sobota w Grocie pełna atrakcji

Z pierwszych atrakcji będzie można skorzystać już w tę sobotę (5 maja). Z okazji otwarcia Groty przygotowano całodniowy program wydarzeń.

– Będzie się działo!!! Po 5 latach drzwi Groty znowu staną otworem. Gry i zabawy dla całej rodziny, gry terenowe dla najmłodszych i starszych, wielkie proce, wata cukrowa, niesamowite gry w kapsle i przede wszystkim to, co nasze pociechy lubią najbardziej – wielka hopsalnia do skakania!!!! – zapowiadają organizatorzy.

Wśród sobotnich propozycji znalazła się m.in. „zawiła gra terenowa”. Jak czytamy w zapowiedzi: „podczas gry zabierzemy Was do niekoniecznie znanych zakątków okolic Groty. Tutaj poznacie trochę historii związanej z Parkiem Leśnym Zdroje, zagłębicie się także w pozostałości po dawnych zabudowaniach. Dlatego zalecamy zabrać ze sobą latarkę. Tajemnicze schody czy dawna piwniczka wieży – właśnie takimi ścieżkami będzie prowadzić Was nasza gra. Miejsca trochę straszne, trochę mroczne, ale też piękne i sentymentalne. Poznaj historię od tej najciekawszej strony – praktycznej”. Zabawa przeznaczona jest dla osób w wieku powyżej 16 lat, a w przypadku młodszych zalecany jest dorosły opiekun. Organizatorzy polecają zespoły 4-osobowe. Na tych, którzy ukończą grę czekają nagrody. Obowiązują zapisy pod nr tel. 517 850 270.

Co dla dzieci?

W programie nie brakuje też atrakcji dla dzieci. Ci najmłodsi będą mogli hasać na dmuchanych zamkach albo strzelać włochatymi piłkami z metrowej procy. Zaplanowano też pełną zagadek grę rodzinną (bez zapisów), konkurs wiedzy o Szczecinie z nagrodami, projekcje filmów czy zręcznościową zabawę „Wędkowanie bez jeziora”. Na dzieci czeka też kącik kreatywny oraz wata cukrowa. To oczywiście nie wszystko. Odwiedzający będą mogli też zwiedzić Grotę w środku, obejrzeć stare kroniki filmowe, napić się kawy i przekąsić coś słodkiego.

W sobotę, 5 maja, Grotę będzie można odwiedzać w godz. 11:00-17:00. Wstęp jest bezpłatny. Więcej informacji można znaleźć tutaj



Co to za miejsce?

Grota przy Jeziorze Szmaragdowym (przez niektórych mieszkańców mylnie jest nazywana Grotą Göringa – wszystko z powodu legendy, wg której niemiecki oficer miał w w grocie ukryć drogocenne przedmioty) została wybudowana w 1880 roku przez szczecińskiego przemysłowca Alberta Toepffera, właściciela fabryki cementu „Stern”, na terenie parku założonego przez jego ojca – Gustava Toepffera. Wybudowano ją na wzór naturalnej jaskini, w środku odnajdziemy stalaktyty i charakterystyczne dla grot występujących w górach wapiennych nacieki. Grota miała demonstrować klientom fabryki zastosowanie i trwałość cementu.

Wraz z grotą wybudowano także cementowy łuk, który mieścił się tuż przed budowlą. Dziewięć lat później Toepfferowie dostawili kolejny, tym razem cieńszy i wykonany z innego materiału (jeden był wykonany z cementu, drugi z żelazobetonu). Na szczycie łuków postawiono pagodę, w której grywała orkiestra. Nad grotą znajdował się także zadaszony parkiet taneczny. Pod koniec XIX wieku urządzano tutaj taneczne festyny z udziałem orkiestry. Do naszych czasów przetrwał tylko jeden łuk.

Od ok. 1900 roku teren parku Toepfferów był publiczny, a grota stanowiła swoistą reklamę wyrobów fabryki cementu. Na głazie w pobliżu groty umieszczono – wykonaną w technologii białego cementu – płytę z podobizną Alberta Toepffera. Niestety tablica nie zachowała się do naszych czasów, po remoncie groty, który miał miejsce w 1983 roku, podobizna została usunięta i zniszczona – na jej miejsce przymocowaną nową płytę, informującą o remoncie – ta również nie zachowała się do naszych czasów. 

Przed samą grotą znajduje się plac z dwoma pomnikami. W jednym z nich niegdyś znajdowała się urna z prochami żony Helmuta Toepffera (syn Alberta Toepffera) - Elsy, która zmarła w 1942 roku. Oba pomniki zostały postawione w 1912 roku z okazji pięćdziesiątej rocznicy istnienia fabryki „Stern”. Nieco dalej, za grotą mieściła się rezydencja Toepfferów. Chociaż willa przetrwała działania wojenne do dziś po budowli zostało kilka archiwalnych zdjęć, fundamenty, kilka schodów. Ale grota wciąż prezentuje się (niemal) równie okazale co ponad 100 lat temu. Kilka lat temu szczecinianie mogli skorzystać z uroków wnętrza groty, do 2012 roku działała tam restauracja. Niestety właściciel restauracji zbankrutował, a lokal został zamknięty.